Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Zniżki OC – zasady obliczania

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Zaplanuj beztroskie wakacje
    Planując urlop, najczęściej skupiamy się na tym co pozytywne: słońce, plaża, relaks, zabytki i inne atrakcje turystyczne. Zdarza się jednak, że nasz niezakłócony, spokojny wypoczynek, zostanie przerwany przez jakieś nieprzyjemne zdarzenie losowe. Dlatego, aby spokojnie odpoczywać, warto zastanowić się, jakie nieprzyjemne sytuacje mogą nas spotkać, i przygotować się na nie.
  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Ubezpieczenie turystyczne
    Ubezpieczenie turystyczne staje się coraz popularniejszym ubezpieczeniem wśród Polaków. Nie tylko turyści doceniają bezpieczeństwo, jakie daje polisa podczas 14-dniowych wakacji na Bliskim Wschodzie, ale także osoby, które organizują weekendowy wypad za miasto, kilkudniowe szaleństwo na stoku podczas ferii zimowych, czy wyjeżdżające w sprawach służbowych. Sprawdź jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia turystycznego.

14
MAR
2011
Kształt składki OC jest ustalany po obliczeniu składki bazowej dla Klienta oraz uwzględnieniu odpowiednich zwyżek i zniżek w OC. Ten ostatni element bywa zbawienny dla kierowców redukując wysokość finalnej składki za polisę. Od czego jednak zależą zniżki OC i na jakich zasadach są obliczane?

Zniżki OC

Podstawowym kryterium pozwalającym towarzystwom ubezpieczeniowym regulować wysokość zniżki OC jest ocena określonych grup kierowców według skali ryzyka szkodowości. Na tej podstawie firmy ubezpieczeniowe określają wysokość zniżki OC i ustalają ostateczną cenę za ubezpieczenie.

Istotnym czynnikiem jest nadal płeć właściciela pojazdu. Ze statystyk wynika, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni, dlatego przysługują im większe zniżki OC. Dyskryminacja mężczyzn ma się jednak wkrótce zakończyć. Zgodnie z wydanym 2 marca 2011 roku wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości od 21 grudnia 2012 roku nie będzie możliwe różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć Klientów. Decyzja ETS wywołała jednak sprzeciw na rynku ubezpieczeniowym. Europejskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli CEA utrzymuje, że płeć jest potwierdzonym statystycznie czynnikiem wpływającym na ryzyko ubezpieczeniowe. Więcej o wyroku ETS w artykule: „Koniec dyskryminacji mężczyzn w ubezpieczeniach”.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wartość zniżki ubezpieczenia OC jest wiek kierowcy. Większym ryzykiem objęte są osoby młode i niedoświadczone, których krótki staż za kierownicą jest przyczyną wyższej szkodowości. Wysokie zniżki OC przysługują natomiast osobom starszym, z dużym stażem, które charakteryzują się rozwagą i przezornością za kółkiem na co dzień. Doświadczeni kierowcy otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych większy kredyt zaufania w postaci większej zniżki OC. Należy zauważyć jednak różnicę pomiędzy młodą osobą, a młodym kierowcą.

Zniżka OC jest zależna także od liczby lat bezszkodowej jazdy właściciela pojazdu. Wyjściowym okresem jest 12 miesięcy. Każdy kolejny rok bez kolizji z naszej winy przynosi zniżkę OC z reguły w wysokości 10%. Maksymalne zniżki OC można uzyskać po upływie ok. 6 lat bezszkodowej jazdy. W sytuacji gdy kierowca będzie winowajcą jakiejkolwiek stłuczki – zniżka OC odpowiednio się zmniejszy.

Niewielką zniżkę, bo ok. 5%, można zdobyć opłacając całą polisę z góry lub kontynuując ubezpieczenie w danej firmie ubezpieczeniowej.

Dodatkowe możliwości uzyskania zniżki OC indywidualnie ustalają poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Udzielają zniżek, dla Klientów, którzy spełniają ustalone wymagania. Dla przykładu zniżkę OC może otrzymać kierowca, który posiada konto osobiste w określonym banku, płaci kartą kredytową, kupuje OC w pakiecie z Autocasco lub ubezpiecza w tej samej firmie drugi samochód.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ceny ubezpieczeń

powrót

Komentarze

 
17.03.2011 21:47:36
Przydała by się tabela zniżek OC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Brakuje także informacji o tym, że na wysokość składki ubezpieczenia wpływa adres zamieszkania ubezpieczającego. Wiem, że stawka bazowa to nie jest zniżka, ale jak widać nawet w tym mini kalkulatorze OC kod pocztowy, a więc miejsce zamieszkania ma ogromne znaczenie na koszt polisy OC. Kiedyś zniżki na OC otrzymywały także pewne grupy zawodowe: lekarze, prawnicy etc. - czyli zawody zaufania publicznego. Czy takie zniżki obowiązują nadal w przypadku ubezpieczeń OC? Sam jestem lekarzem i próbowałem się tego dowiedzieć na stronach ubezpieczycieli: PZU, Warta, Hestia ale trudno dotrzeć mi do informacji o uprzywilejowanych do zniżek zawodów. Życzę wszystkim by ceny ubezpieczeń komunikacyjnych nie szły tak szybko w górę jak ceny paliw i cukru w ostatnim czasie. Pozdrawiam serdecznie.
Edward z Krakowa
 
18.03.2011 12:14:05
Panie Edwardzie, większość firm ubezpieczeniowych przewiduje zniżki pakietów OC i AC dla pewnych grup zawodowych. Żniżki sięgają nawet 10%. Niestety szczegółowe informacje o tego typie premiowania ubezpieczających posiadają agenci ubezpieczeniowi poszczególnych towarzystw. O zniżkach dowie się Pan również u naszych konsultantów.
Ipolisa.pl
 
21.03.2011 10:05:07
A młodzi kierowcy mają jakieś zniżki na OC? Mam 19 lat i chciałabym kupić auto. Nie mam wiele, ale na jakiegoś starego Golfa starczy. Tylko jak usłyszałam jaką kasę mam zapłacić za to ubezpieczenie to szczena mi opadła. Proszę i informacje gdzie dostanę największe zniżki OC (paula27@vp.pl)
Paula
 
6.04.2011 12:30:52
A gdzie kupię najtansze oc? Koleżanka z pracy mówiła mi, że kupie je w PZU ale ja pytałam tam ich i oni powariowali. Pytam więc gdzie najtańsze OC dla młodej panny?
em.em. !iuXB1Diogd
rozwiń
19.05.2011 21:27:49
A ja dzięki temu że podałem czyjś numer polisy OC w AXA dostałem dodatkową zniżkę :) Więc jak byście Panie i Panowie chcieli skorzystać to zapraszam gdyż za podanie tego numeru polisy: 3231057 dostajecie 40 i/lub 80zł zniżki :) NAPRAWDĘ WARTO
michal
 
10.06.2011 11:52:47
ubezpieczyciele sprawdzają, czy te podane zniżki są zgodne z rzeczywistością i nieuczciwych klientów wciągaja na czarne listy. Podajac lewe numery można sobie nieźle nabruździć w papierach.
Remik
 
13.06.2011 11:15:31
Remik, Michał mówi o promocji w AXA na ubezpieczenie OC, nie o nieuczciwym działaniu.
Tomek
 
6.07.2011 13:17:10
Ja już trzeci raz ubezpieczam pojazd w Liberty Direct i z moich badań rynku właśnie oni wypadają najkorzystniej. Zarówno dla młodych jak i doświadczonych kierowców wyliczenia składek są najuczciwsze! Można też rozłożyć płatność na raty. Teraz mają taką fajną akcję zniżkową!!! Wystarczy podać KOD PROMOCYJNY podczas zakupu polisy a dostaniecie 50zł zniżki przy zakupie OC albo 100zł zniżki przy zakupie OC-AC. Podaję najświeższy KOD PROMOCYJNY: 2011-91844397. Może komuś się przyda... Ja zyskałem 50zł za podanie tego kodu :)
THOMAS !VsiZnpXUQ8
 
17.07.2011 18:17:33
Thomas - nahalna i cianka reklama...
Terminatorek
rozwiń
28.07.2011 22:36:58
Witam, Mam pytanko. przykładowo podam historie OC dla 2 aut które miałem w różnych latach 1auto OC przez 1 rok i 7 miesięcy 2auto OC przez 1 rok i 9 miesięcy W sumie OC na te 2 auta miałem 3lata i 4 miesiące Stąd moje pytanie. Czy przy kolejnym ubezpieczeniu będą mi liczone zniżki od 3 lat bezszkodowej jazdy?
slawson !pVifcCywvI
poprzednie 3 2
1
następne