Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Czy musisz płacić OC dla samochodu, którym nie jeździsz?
    Każdy, kto posiada samochód według polskiego prawa musi płacić OC. Nawet jeśli samochód czy też inny pojazd nie jest używany i tak musi mieć opłaconą polisę. Za brak ważnego OC można ponieść konsekwencje finansowe. Czy istnieje możliwość, aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych opłat?
  • Czy EKUZ zastąpi ubezpieczenie turystyczne?
    **Karta EKUZ** pozwala nam, w przypadku nagłego zachorowania za granicą, uzyskać pomoc lekarską oraz odzyskać pieniądze przeznaczane na leczenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada jednak pewne ograniczenia, dlatego warto uzupełnić luki EKUZ o zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego.
  • Urlop z biurem podróży a ubezpieczenie turystyczne
    Wiele osób decyduje się na zagraniczny wyjazd z biurem podróży. Zorganizowany w ten sposób urlop ma swoje niewątpliwe plusy – praktycznie nie trzeba się o nic martwić. Wystarczy w dniu wyjazdu stawić się z bagażem na lotnisku lub na parkingu, z którego odjeżdża autokar, a resztę ktoś za nas zorganizuje.

15
GRU
2010

Wypowiedzenie umowy OC

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu posiadania i użytkowania pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji jest zawierana z reguły na okres 12 miesięcy. Na podstawie umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się, w razie wystąpienia przewidzianego w niej zdarzenia, zapłacić odszkodowanie lub przyznać ustaloną sumę pieniężną, rentę lub inne świadczenie. Ubezpieczający natomiast zobowiązany jest do uiszczenia określonej w umowie składki.

Umowę OC można wypowiedzieć, zgodnie z Art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Należy pamiętać jednak, że umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu, na który polisa została zawarta. Jeżeli wypowiedzenie umowy nie zostanie przedłożone, towarzystwo ubezpieczeń automatycznie przedłuży umowę na następny okres ubezpieczeniowy.

Rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC może również nastąpić w sytuacji wyrejestrowania pojazdu mechanicznego, co reguluje art. 79 ust. 1 Ustawy – Prawo o ruchu drogowym, a co szczegółowo opisuję w artykule: „Przesłanki rozwiązania umowy OC – wyrejestrowanie pojazdu”.

AKTUALIZACJA 25 maja 2012:

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązującą od 2012 roku zasady wypowiedzenia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zostały skonkretyzowane. Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć na koniec okresu ubezpieczenia, w przypadku podwójnego OC, przez nabywcę do umowy zawartej do dnia 11 lutego 2012 r. i po dniu 11 lutego 2012 roku - dla każdego przypadku obowiązuje trochę inna procedura.

Dokładne zasady wypowiedzenia opisane są w artykule: Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC.

Wzory wypowiedzenia ubezpieczenia OC dostępne są na stronie: Dokumenty do pobrania.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: dokumenty

powrót

Komentarze

 
6.04.2011 12:51:55
Kiedy może nastąpić najwcześniej zerwanie umowy OC samochodu osobowego?
Adam
 
6.04.2011 14:16:59
Zerwanie umowy OC: - po uprzednim wypowiedzeniu ( najpóźniej 1 dzień przed końcem umowy ubezpieczenia ) po roku jej trwania - po nie opłaceniu kolejnej raty składki, zerwanie umowy następuje po roku jej trwania z tym że ZU dochodzi roszczeń od niezapłaconej składki.
Ipolisa.pl
rozwiń
6.05.2011 15:40:07
Czy ten wzór wypowiedzenia umowy OC jest aktualny w Państwa serwisie? Kiedyś słyszałem, że PZU odrzuciło wypowiedzenie ubezpieczenia mojego sąsiada, bo plik doc, który ściągnął był niaktualny. Dlatego zależy mi na dobrym wzorze. Chcę wypowiedzieć zarówno umowę ubezpieczenia OC i AC.
Kamil Zw.
 
8.05.2011 16:01:16
Wpis usunięty przez administratora ze względu na korzystanie niezgodne z dobrymi obyczajami użytkowania forów.
bodzioch
 
9.05.2011 13:09:04
@bodzioch - Sprzedaż samochodu nie wymaga wypowiedzenia umowy OC, bo przechodzi ono na następnego właściciela pojazdu, który może ją wypowiedzieć ją do 30 dni od daty podpisania umowy kupna - sprzedaży samochodu. Na pewno komentarz pod artykułem o wypowiedzeniu ubezpieczenia OC nie jest dobrym miejscem do tego. Wypowiedzenia należy składać u ubezpieczyciela, z którym została zawarta polisa ubezpieczeniowa. W przypadku sprzedaży samochodu należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zaistniałym fakcie zbycia się pojazdu. Ze względów na podanie danych osobowych usunęliśmy treść postu.
Ipolisa.pl
 
2.10.2011 13:28:43
tutaj: http://zmianywpodatkach.pl/wypowiedzenie-umowy/oc.html kilka możliwych przypadków (problemów) opisanych w przykładach, a które mogą przydarzyć się podczas wypowiedzenia ubezpieczenia OC.
mmllmm
 
28.03.2012 10:57:28
a gdy ZU nie poinformuje w ciągu 14 dni o przedłużeniu polisy ? można wtedy ją wypowiedzieć/ nieopłacić, bo nie ma czego wypowiadać?
edvard
 
22.04.2012 22:18:54
www.mtu.pl w zakładce dokumenty znajduje się wypowiedzenie
Pajder