Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Wypowiedzenie OC nabywcy

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Czy musisz płacić OC dla samochodu, którym nie jeździsz?
    Każdy, kto posiada samochód według polskiego prawa musi płacić OC. Nawet jeśli samochód czy też inny pojazd nie jest używany i tak musi mieć opłaconą polisę. Za brak ważnego OC można ponieść konsekwencje finansowe. Czy istnieje możliwość, aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych opłat?
  • Czy EKUZ zastąpi ubezpieczenie turystyczne?
    **Karta EKUZ** pozwala nam, w przypadku nagłego zachorowania za granicą, uzyskać pomoc lekarską oraz odzyskać pieniądze przeznaczane na leczenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada jednak pewne ograniczenia, dlatego warto uzupełnić luki EKUZ o zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego.
  • Urlop z biurem podróży a ubezpieczenie turystyczne
    Wiele osób decyduje się na zagraniczny wyjazd z biurem podróży. Zorganizowany w ten sposób urlop ma swoje niewątpliwe plusy – praktycznie nie trzeba się o nic martwić. Wystarczy w dniu wyjazdu stawić się z bagażem na lotnisku lub na parkingu, z którego odjeżdża autokar, a resztę ktoś za nas zorganizuje.

15
GRU
2010

Wypowiedzenie OC nabywcy

Umowa ubezpieczenia OC z tytułu posiadania i użytkowania pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji jest standardowo zawierana na okres 12 miesięcy. Jeżeli w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej dochodzi do zakupu pojazdu, nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zgodnie z Art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zerwanie umowy może dojść do skutku pod warunkiem, że wypowiedzenie zostanie dostarczone przez nabywcę do zakładu ubezpieczeń przed upływem 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Jeżeli w tym okresie wypowiedzenie OC nie zostanie przedstawione, polisa zostanie automatycznie kontynuowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Wówczas ubezpieczający powinien zwrócić się do ubezpieczyciela o rekalkulację należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia nabycia pojazdu, z uwzględnieniem jego zniżek i zwyżek w ramach obowiązującej taryfy składek w danej strefie regionalnej.

Zbywca pojazdu natomiast powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy. Na przedstawienie informacji zbywca ma również 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu.

AKTUALIZACJA 25 maja 2012:

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązującą od 2012 roku zasady wypowiedzenia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zostały skonkretyzowane. Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć na koniec okresu ubezpieczenia, w przypadku podwójnego OC, przez nabywcę do umowy zawartej do dnia 11 lutego 2012 r. i po dniu 11 lutego 2012 roku - dla każdego przypadku obowiązuje trochę inna procedura.

Dokładne zasady wypowiedzenia opisane są w artykule: Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC.

Wzory wypowiedzenia ubezpieczenia OC dostępne są na stronie: Dokumenty do pobrania.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: dokumenty

powrót

Komentarze

 
10.06.2011 12:27:49
Co się stanie, jeśli w terminie 30 dni zbywca nie powiadomi ubezpieczyciela... czy wtedy kupujący jeździ samochodem na konto poprzedniego właściciela ubezpieczenia?
Nowak
rozwiń
12.06.2011 21:25:55
Co się stanie w sytuacji, jeżeli nabywca nie wypowie ubezpieczena, a w momencie zakupu samochodu zostało wykupioen nowe OC u innego ubezpieczyciela ?? W miedzy czasie zbywca powiadomił uwcześniejszego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.
aga
 
13.06.2011 10:14:44
Witam Zbywca ma obowiązek w terminie 30 dni od daty sprzedaży samochodu powiadomić o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń i Urząd komunikacji. Nabywca od dnia zakupu staje się właścicielem pojazdu i polisy i on również ma termin 30 dni na decyzje co do ubezpieczenia, jeżeli nie wypowie go przez upływem 30 dni od daty zakupu ma obowiązek kontynuowania polisy do końca jej trwania. Jeżeli wypowie to od 31 dnia ma obowiązek posiadania nowej polisy na siebie. Tak więc Kupujący od dnia nabycia pojazdu gromadzi zniżki i szkody już na swoim koncie a nie koncie sprzedającego.
Ipolisa.pl
rozwiń
15.06.2011 21:26:48
Witam, właśnie mam taką sytuacje, zakupiłem auto w dniu kiedy kończyła się polisa tj. 22-12-10, następna polisa zaczynała się od 23-12-10. Więc wypowiedziałem tą drugą przed terminem 30 dni. i było wszystko ok. od momentu aż BRE Ubezpieczenia wysłało mi ponaglenie do zapłaty za nową polisę, którą mi rzekomo wysłali w lutym 2011r. Napisali mi że wypowiedzieć powinienem tamtą starą polisę która się kończyła w dniu zakupu pojazdu, tj. 22-12-2010r. i tegoż dnia powinienem im dostarczyć wypowiedzenie. Czy jest jakiś sposób i do kogo mogę się odwołać, od tej decyzji , która moim zdaniem jest krzywdząca mnie jako klienta. Mimo wielu prób dowiedzenia się w BRE Ubezpieczenia dlaczego ja w swojej sytuacji nie mam prawa 30 dni na wypowiedzenie umowy, tylko parę godzin aby skutecznie wypowiedzieć umowę. Próbowałem telefonicznie lecz rozmawiałem tylko z osobą z BOK, która nawet nie zna przepisów, poza 2 regułkami. Na list także odpisał asystent BOK BRE Ubezpieczenia, jak sądzę nawet nie czytał mojego odwołania, ponieważ odpisał znowu jakąś regułkę prawną, nie odpisując na temat mojego zapytania. Proszę o jakąś radę w mojej sprawie jeśli faktycznie jest jakaś szansa na odwołanie.
wojtekbud
 
17.07.2014 23:04:05
z tymi firmami ubezpieczeniowymi jest coraz gorzej , ciekawi mnie jaka instytucja oprócz sądów może im się własnie za takie postępowanie dobrać do czterech liter
mirekk85