Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Wycena samochodu, czyli jak obliczyć średnią wartość auta?

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Kilka wskazówek jak wycenić samochód
    Kiedy kupujemy lub sprzedajemy używany samochód, musimy posiadać podstawowa wiedze na temat wyceny samochodów. W przeciwnym razie możemy kupić auto po zawyżonej cenie lub sprzedać zbyt tanio. Tak czy inaczej brak wiedzy może przełożyć się na realne straty finansowe.
  • Kto zyska na bezpośredniej likwidacji szkód?
    Wraz z początkiem roku firmy ubezpieczeniowe mogą zacząć działać w systemie bezpośredniej likwidacji szkód dla kierowców z polisą OC. Do tej pory z tej możliwości skorzystały dwa towarzystwa ubezpieczeniowe – PZU SA oraz Uniqa. Jak zmiany w sposobie likwidacji szkód wpłyną na polski rynek ubezpieczeniowy?

30
CZE
2011
Chcesz sprzedać lub ubezpieczyć samochód? Po pierwsze musisz znać jego cenę, którą często trudno rzetelnie określić. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym łatwo zrobisz to samodzielnie.

Sprzedając samochód każdy z nas chce odzyskać jak największą część pieniędzy, jakie włożył w jego zakup i bieżące naprawy. Kupujący natomiast chciałby kupić auto w jak najniższej cenie. Wartość pojazdu przy transakcji kupna/sprzedaży nie powinna być ani zaniżona, ani zawyżona. O ile w przypadku kupna samochodu z salonu, zdajemy się na cenę podaną przez producenta, o tyle w przypadku zakupu pojazdu używanego, sami musimy określić jego realną wartość.

Wycena samochodu

Po co wyceniać?

Poza wspomnianą sprzedażą i kupnem używanego samochodu, ocenienie jego wartości będzie również przydatne przy ubezpieczaniu auta. Taka wycena jest rzetelną podstawą większości polis komunikacyjnych. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia samochodu i wymogu wypłaty odszkodowania, znajomość realnej wartości naszego pojazdu pozwoli nam kontrolować, czy proponowane przez ubezpieczyciela zadośćuczynienie jest uczciwe i umożliwi nam skuteczną likwidację zaistniałej szkody. Jak pokazuje doświadczenie, niektóre zakłady ubezpieczeniowe potrafią zaniżać wartość pojazdu, tym samym obniżając wypłatę odszkodowania. Takich nieuczciwych praktyk nie da się wyeliminować, ale można je wykryć i kwestionować decyzję ubezpieczyciela, będąc uzbrojonym w odpowiednią wiedzę.

Jak wycenić samochód?

Wiemy już, że posiadanie informacji o faktycznej wartości naszego pojazdu jest istotne. W jaki sposób tą wiedzę zdobyć? Na faktyczną wartość naszego samochodu wpływa wiele czynników, takich jak: stan techniczny, przebieg, model, dodatkowe wyposażenie i modyfikacje, uszkodzenia i historia wypadkowa. Samodzielna wycena „na oko” nie wchodzi w grę. Dotychczas dostęp do profesjonalnych, stale aktualizowanych katalogów miały wyłącznie osoby zawodowo zajmujące się wyceną (mechanicy samochodowi lub rzeczoznawcy ubezpieczeniowi). Od kilku lat jednak taka wiedza jest powszechnie dostępna również w internecie. Różne serwisy oferują swoim użytkownikom dostęp do bazy danych, w której po wybraniu interesującego nas modelu możemy dowiedzieć się jakie są jego aktualne notowania rynkowe.

Systemy kalkulacyjne

W Polsce istnieją dwa najbardziej popularne systemy oferujące dostęp do bazy danych cen pojazdów na europejskim rynku wtórnym: Eurotax (EurotaxGlass's International) i Info-ekspert. Oba wykorzystywane są w działalności ubezpieczeniowej przez towarzystwa.

Na stronie Eurotax można wykonać darmową wycenę na podstawie marki i modelu pojazdu. Znajdziemy tam też profesjonalną wycenę, którą można zamówić odpłatnie. Notowania Eurotax'u są zawsze aktualne oraz uznawane przez większość profesjonalistów. Co ciekawe, do wartości auta możemy także dodać koszt wyposażenia dodatkowego, co likwiduje problem wyceny samochodów modyfikowanych. Dodatkowo w serwisie Eurotax możemy od razu wydrukować wszystkie informacje dotyczące wyceny na estetycznej wywieszce informacyjnej (np. do umieszczenia za szybą pojazdu).

Alternatywą jest także polski serwis Info-ekspert, który oprócz internetowej bazy danych wydaje też broszury i katalogi dla ekspertów. Na stronie możemy także pobrać program komputerowy umożliwiający wycenę.

Oczywiście w internecie znajdziemy z łatwością także inne serwisy proponujące podobne usługi. Większość opiera się jednak o ten sam schemat wprowadzania danych, nie powinniśmy zatem mieć z nimi żadnych trudności.

Dokładność

Mając w ręku wycenę samochodu opartą na analizie wartości giełdowej pojazdów, możemy spokojnie z jej pomocą dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży, czy podpisywania umów ubezpieczeniowych. Pamiętajmy jednak, że taka wycena (jeśli nie zrobiona specjalnie na potrzeby naszego pojazdu), mimo że bardzo pomocna, jest w dalszym ciągu wyłącznie orientacyjna. I tak, jeżeli nasz pojazd jest ponadprzeciętnie zadbany i dodatkowo wyposażony, możemy oczekiwać lepszej oferty i odwrotnie, jeżeli auto było intensywnie eksploatowane, cena może ulec obniżeniu. Bierzmy to również pod uwagę zanim zakwestionujemy opinię rzeczoznawcy ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak cena znacznie odbiega od podanej w serwisie wartości, nie bójmy się zareklamować decyzji zakładu i prosić o wyjaśnienie, czy zmianę opinii.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: wycena samochodu

powrót

Komentarze

 
30.06.2011 12:48:50
A czy nie lepiej korzystać z jakiegoś miesięcznika z wycenami?
autokomis
 
21.09.2011 10:56:54
Gdyby ubezpieczyciele brali ceny rynkowe samochodów przy likwidacji szkód to byłoby pięknie. Niestety można zauważyć, że w takich momentach nasze auto staje się wyjątkowo tanim i nieudanym egzemplarzem. Czy cena rynkowa auta może być tak płynna w zależności od potrzeby podmiotu wyceniającego pojazd? Bezsens. Nieprawdaż? Życzę bezszkodowej jazdy i dobrych sprzedaży kończących się transakcjami powyżej średnich rynkowych cen!
barnaś b. !eTFBCybUjM
 
17.12.2011 14:08:56
bardzo dobrze średnią cenę wylicz http://moto.nonilix.eu
gość
 
30.12.2011 14:14:10
A nie można wyliczyć przez stronę ubezpieczyciela. No mają kalkulator OC i AC, to potrzebują wartości. Takiej tej urzędowej... Na pewno coś takiego ma Liberty, tylko nie wiem czy to tak działa, ja obliczałem sobie składkę ubezpieczenia...
Spryciarz
 
29.06.2012 13:48:45
jeśli chodzi o wycenę do ubezpieczenia, to agenci robią to na podstawie oficjalnych tabel. I tu się nic nie wykombinuje. Można tylko wybrać tansze ubezpieczenie z dobrym zakresem. I tu się agent też przyda. Mnie pokazał, że liberty będzie dobre, zdziwiłem się, bo ludzie mówi, że drogo.
Piotr