Strona główna  |  Wiadomości  |  Wakacje na Majorce - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje na Majorce - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Wielu Polaków w czasie wakacji wybierze się na słoneczną Majorkę. Tłumaczymy, jakie ubezpieczenie warto kupić przed odwiedzeniem tej hiszpańskiej wyspy.

Majorka to jedna z tych propozycji w folderach polskich biur podróży, które już od lat cieszą się niezmienną popularnością. Warto zdawać sobie sprawę, że na Majorkę często wybierają się nie tylko Polacy. Ta hiszpańska wyspa przyciąga również obywateli wielu innych państw (np. Niemców oraz Brytyjczyków). W 2017 r. Majorkę odwiedziło aż 14 milionów turystów z całego świata.

Wspomniana wyspa kusi zagranicznych gości urokliwymi plażami, salinami oraz ciekawymi zabytkami, które są świadectwem bogatej historii. Z punktu widzenia wielu turystów (nie tylko polskich), atutem są również ceny niższe od tych notowanych np. na Lazurowym Wybrzeżu.

Sporą zaletą Majorki jest także to, że polski turysta posiadający kartę EKUZ w razie zachorowania będzie mógł liczyć na pomoc ze strony publicznej służby zdrowia. Eksperci portalu Ubea.pl postanowili wytłumaczyć, dlaczego wspomniana karta mimo wszystko nie wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym z Polski.

Spis treści:

  1. Na Majorce działają prywatne i publiczne szpitale
  2. Ubezpieczenie turystyczne na Majorce przyda się nie tylko do opłacenia transportu
  3. Prywatna służba zdrowia na Majorce jest dobra i droga
  4. Jakie ubezpieczenie turystyczne na Majorkę wybrać?

Na Majorce działają prywatne i publiczne szpitale

Ubezpieczenie turystyczne na Majorkę Majorka jest częścią hiszpańskiego archipelagu Balearów, który jednocześnie stanowi odrębną prowincję i region autonomiczny. Pomimo pewnego zakresu autonomii posiadanego przez Baleary polski turysta nie musi obawiać się problemów z akceptowalnością Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na terenie Majorki oraz pozostałych wysp archipelagu (np. Ibizy) wspomniana karta jest uznawana tak samo, jak w pozostałej części Królestwa Hiszpanii.

Warto przypomnieć, że polski turysta posiadający kartę EKUZ (bezpłatnie wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia) będzie uprawniony do korzystania z publicznej opieki medycznej państw UE oraz EFTA na takich samych zasadach jak ubezpieczeni obywatele danego kraju - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Służba zdrowia na Majorce działa identycznie jak w pozostałej części Hiszpanii. Ten kraj pod względem zamożności wprawdzie nie dorównuje np. Niemcom, Holandii lub Szwecji, ale mimo tego zapewnia swoim obywatelom dobrą opiekę medyczną, która w dużej mierze jest bezpłatna. Hiszpańskie szpitale publiczne są nowoczesne i dobrze wyposażone, a placówki działające na Majorce nie stanowią wyjątku pod tym względem.

Oprócz publicznych szpitali oraz przychodni na terenie wspomnianej wyspy funkcjonują również prywatne kliniki i punkty usług medycznych. Warto nadmienić, że Majorka pod względem dostępu do opieki medycznej prezentuje się znacznie lepiej niż pozostałe wyspy archipelagu Balearów. Powinny wziąć to pod uwagę np. osoby starsze oraz rodziny wyjeżdzające z małymi dziećmi - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie turystyczne na Majorce przyda się nie tylko do opłacenia transportu

Pomimo zalet Majorki związanych z dobrą i łatwo dostępną opieką medyczną osoby odwiedzające tę słoneczną wyspę nie powinny rezygnować z zakupu polisy turystycznej. W tym kontekście warto pamiętać, że posiadacze karty EKUZ nie są uprawnieni do darmowego korzystania ze wszystkich usług hiszpańskiej publicznej służby zdrowia. Przykład stanowi leczenie stomatologiczne, którego koszty Polak musi pokryć samodzielnie.

Warto również pamiętać, że prawo do wystawiania recept na leki objęte refundacją mają tylko lekarze posiadający umowy z hiszpańskim odpowiednikiem NFZ-u. Właściciel karty EKUZ musi się przygotować na koszty także wtedy, gdy jego transport państwową karetką nie będzie związany z sytuacją bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Spore wydatki pojawią się, jeżeli polski turysta trafi do prywatnego szpitala, a jego leczenie nie będzie wiązało się z ratowaniem życia. Warto pamiętać, że prywatna klinika może znajdować się zdecydowanie najbliżej miejsca wypadku lub nagłego zachorowania - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Prywatna służba zdrowia na Majorce jest dobra i droga

Usługi prywatnego szpitala będą świadczone na wysokim poziomie i jednocześnie stosunkowo drogie. Jednodniowa hospitalizacja bez dodatkowych badań może kosztować ok. 200 - 300 euro. Znacznie większe koszty (opiewające np. na kilkadziesiąt tysięcy złotych) pojawią się wtedy, gdy zajdzie konieczność transportu ciężko chorego Polaka do ojczyzny.

Ze względu na położenie Majorki taki transport przynajmniej częściowo musi się odbyć z wykorzystaniem specjalnego samolotu, co znacząco podnosi koszty. Warto pamiętać, że strona hiszpańska nie sfinansuje takich wydatków, a decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie refundacji ma charakter warunkowy. NFZ nie pokryje kosztów transportu międzynarodowego polskiego pacjenta jeśli uzna, że kontynuacja leczenia w innym kraju byłaby mniej kosztowna - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Majorkę wybrać?

W związku z powyższym osoba wybierająca się na Majorkę powinna posiadać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego (również międzynarodowego) na poziomie wynoszącym co najmniej 100 000 zł - 150 000 zł na osobę.

Jeżeli możliwości finansowe turysty na to pozwalają, warto dokupić ubezpieczenie bagażu, polisę wypadkową (NNW) oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wszystkie najważniejsze elementy pakietu ubezpieczeniowego powinny zapewniać ochronę również podczas uprawiania sportów popularnych na Majorce (np. nurkowania) - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-11-29

Jakie ubezpieczenie turystyczne do USA?

Zakup polisy podróżnej przed wylotem do Ameryki powinien być obowiązkiem polskiego wycieczkowicza. Doradzamy, jakie ubezpieczenie turystyczne do USA wybrać.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje na Sardynii - jakie ubezpieczenie turystyczne się przyda?

Polacy dość często chcą spędzać wakacje na słonecznej Sardynii. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto kupić przed wyprawą na tę włoską wyspę.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Turcji

Wielu Polaków wybiera się do Turcji na letnie wakacje. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie powinny kupić takie osoby.

Czytaj więcej
Komentarze