Strona główna  |  Wiadomości  |  Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych: OC, AC, NNW i inne polisy

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych: OC, AC, NNW i inne polisy

Data publikacji: 2017-11-10
Do ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczamy nie tylko obowiązkowe OC. Kierowcy mogą kupić również między innymi Autocasco (AC) oraz ubezpieczenie od skutków wypadku (NNW). Jakie są różnice między tymi polisami? Jak znaleźć najlepszą ofertę OC, AC lub NNW? Które ubezpieczenia warto kupić, a z których można zrezygnować?

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?
  2. Kto musi kupić ubezpieczenie OC?
  3. Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?
  4. Ubezpieczenie NNW - kiedy nam pomoże?
  5. Co daje ubezpieczenie Assistance?
  6. Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?
  7. Co daje ubezpieczenie szyb?
  8. Jak działa ubezpieczenie opon?
  9. Jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Przede wszystkim ubezpieczenia komunikacyjne, czyli samochodowe, dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Polisy komunikacyjne mają na celu ochronę majątku ubezpieczonego od szkód spowodowanych w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, którego jest posiadaczem.

Zależnie od rodzaju ubezpieczenie komunikacyjne może zapewniać wypłatę:

  • odszkodowania i zadośćuczynienia osobie poszkodowanej przez ubezpieczonego kierowcę,
  • świadczenia za uszkodzony, zniszczony lub skradziony samochód,
  • świadczenia za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć kierowcy i pasażerów.

Kto musi kupić ubezpieczenie OC?

Każdy samochód potrzebuje ubezpieczenia Opis ubezpieczeń komunikacyjnych warto rozpocząć od OC dla kierowców (posiadaczy pojazdów mechanicznych). Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowe ubezpieczenie trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego (wyjątkiem są pojazdy historyczne).

Dodatkowo każdy pojazd mechaniczny musi posiadać obowiązkowe OC przed rozpoczęciem użytkowania go na terenie drogi publicznej, strefy zamieszkania lub strefy ruchu. Osoba użytkująca swój pojazd mechaniczny poza wymienionymi terenami (np. na prywatnej działce), nadal odpowiada za wyrządzone szkody, ale nie jest zobowiązana do zakupu ubezpieczenia OC.

Według aktualnych przepisów, komunikacyjne ubezpieczenie OC muszą wykupić właściciele:

  • pojazdów samochodowych (tzn. pojazdów silnikowych z wyłączeniem ciągników rolniczych, zdolnych do przekroczenia prędkości 25 km/h),
  • ciągników rolniczych,
  • motorowerów,
  • przyczep (z wyjątkiem przyczep motocyklowych oraz przyczep przeznaczonych do ciągnięcia przez pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy),
  • pojazdów wolnobieżnych (z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych posiadanych przez rolników).

Poza nielicznymi wyjątkami (dotyczącymi m.in. zabytkowych pojazdów) polisy OC są wykupowane na okres 12 miesięcy.

Co ważne nawet kilkudniowa przerwa w obowiązkowej ochronie będzie skutkowała karą za brak OC ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Dla UFG żadnego znaczenia nie ma to, czy samochód lub inny pojazd był użytkowany podczas przerwy w ubezpieczeniu czy też np. stał zepsuty w garażu.

Zgodnie ze swoją nazwą, ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni kierowcę przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim (np. własnym pasażerom, pieszym, rowerzystom, osobom podróżującym innym pojazdem). Przepisy wyznaczają maksymalną sumę, którą ubezpieczyciel może wypłacić osobom poszkodowanym z winy kierowcy. Obecnie ten limit ochrony wynosi 5,21 mln euro (szkody dotyczące zdrowia lub życia osób poszkodowanych w jednym wypadku - szkody osobowe) i 1,05 mln euro (szkody dotyczące mienia osób poszkodowanych w jednym wypadku - szkody rzeczowe).

Ubezpieczyciel może wystąpić do swojego klienta o zwrot odszkodowania wypłaconego z OC (regres ubezpieczeniowy), między innymi wtedy gdy wypadek został spowodowany pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco (AC) to kolejna dobrowolna polisa, która (podobnie jak NNW) bywa kupowana w pakiecie razem z ubezpieczeniem OC. Obowiązujące przepisy nie wyznaczają minimalnej lub maksymalnej ochrony zapewnianej przez tę polisę.

Ubezpieczenie AC zwykle zapewnia zwrot kosztów związanych z uszkodzeniem lub zniszczeniem samochodu albo jego kradzieżą. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciele czasem oferują mocno okrojone polisy AC (tzw. Mini Autocasco). Zakres ochrony tych ubezpieczeń może obejmować wyłącznie całkowite zniszczenie samochodu (tzw. szkodę całkowitą) lub kradzież chronionego pojazdu.

Warto również zwrócić uwagę na ograniczenia związane z franszyzą integralną w AC (maksymalną kwotą szkody za którą ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) i udziałem własnym (częścią każdej szkody, którą ubezpieczony musi pokryć samodzielnie - np. 15%).

Dowiedz się więcej:

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie NNW - kiedy nam pomoże?

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC nie chroni kierowcy przed szkodami, które będą dotyczyły jego własnego życia lub zdrowia. Właśnie dlatego wiele osób razem z obowiązkowym OC kupuje również dobrowolną polisę NNW. Ubezpieczenie NNW zapewnia zadośćuczynienie dla sprawcy wypadku za poniesione obrażenia albo wsparcie finansowe jego krewnych w razie śmierci spowodowanej wypadkiem.

Warto zwrócić uwagę, że ochrona w ramach ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) może obejmować również pasażerów podróżujących tym samym pojazdem. Takie osoby lub ich rodziny mogą otrzymać zarówno świadczenie z OC sprawcy wypadku, jak i osobne zadośćuczynienie wypłacane w ramach NNW.

Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli w wyniku określonego zdarzenia drogowego ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od wielkości uszczerbku na zdrowiu oraz ustalonej sumy ubezpieczenia. NNW na małą sumę ubezpieczenia jest więc zwyczajnie nieopłacalne.

Zobacz także:

Jakie są warunki ubezpieczenia NNW w PZU

Co daje ubezpieczenie Assistance?

Assistance oznacza dosłownie wsparcie i tym właśnie jest ta polisa. Pęknięta opona, brak paliwa, awaria akumulatora? Mając ubezpieczenie assistance, nie musisz się obawiać, że zostaniesz bez pomocy w tych sytuacjach.

Warunki assistance różnią się bardzo zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wybranego wariantu. Podstawowe ubezpieczenie w wersji mini często jest dodawane za darmo do obowiązkowego OC. Jeśli zależy Ci na bardziej rozbudowanej, musisz już zapłacić.

Pamiętaj, by przed zakupem polisy sprawdzić, jakie dokładnie usługi proponuje dany wariant. Możliwe, że nie potrzebujesz najbardziej rozbudowanego wariantu, ponieważ wystarczy Ci wersja pośrednia.

Sprawdź, gdzie można kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularne. Tymczasem może być to bardzo użyteczna polisa. Zapewnia ono bowiem pomoc w organizacji oraz finansowe pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem sprawy w sądzie (oczywiście do limitu ustalonego przez ubezpieczyciela).

Co ważne, jeżeli ubezpieczenie ochrony prawnej kupuje się jako dodatek do ubezpieczeń samochodu, to polisa zapewni pomoc jedynie w przypadku zdarzeń powiązanych z posiadaniem i użytkowaniem auta. Ubezpieczenie ochrony prawnej przyda się więc choćby wtedy, kiedy popadniesz w konflikt ze sprzedawcą samochodu lub też uszkodzisz pojazd na dziurawej ulicy i będziesz chcieć wywalczyć odszkodowanie od zarządcy danej drogi.

Co daje ubezpieczenie szyb?

Często jeździsz po żwirowych drogach lub w pobliżu budowy? Ubezpieczenie szyb to coś dla Ciebie. Daje ono możliwość naprawy lub wymiany uszkodzonej albo zniszczonej szyby.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC w tym samym towarzystwie, dzięki naprawie szyby z ubezpieczenia szyb nie stracisz zniżek uzbieranych na autocasco. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj dotyczy to tylko tego towarzystwa, w którym masz wykupione ubezpieczenie szyb oraz AC. Jeśli po roku będziesz chcieć zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, nowy ubezpieczyciel uwzględni szkodę, wyliczając zniżkę na AC.

Jak działa ubezpieczenie opon?

Inną polisą dodawaną często do OC i AC jest ubezpieczenie opon. Zazwyczaj ubezpieczenie opon oferuje następujące usługi:

  • wymianę na miejscu zdarzenia kół, w których zostały uszkodzone opony lub dętki (o ile posiadasz sprawne koło zapasowe);
  • holowanie pojazdu do serwisu w celu dokonania naprawy, jeśli wymiana na miejscu zdarzenia nie jest możliwa;
  • pokrycie kosztów naprawy w serwisie.

Ubezpieczenie opon często obejmuje także nieograniczoną telefoniczną pomoc informacyjną (dane o zakładach wulkanizacyjnych czy sklepach z oponami).

Jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu?

Wiadomo, że na cenę ubezpieczenia samochodu ma wpływ wiele czynników. W przypadku OC miejsce zarejestrowania pojazdu, pojemność silnika, przeznaczenie pojazdu, liczba lat bezszkodowej jazdy i wiele innych. W przypadku AC cena polisy zależna jest przede wszystkim od wartości pojazdu i jego parametrów, ale także od historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu. Oznacza to, że cena każdego ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie.

Aby kupić jednocześnie dobre i tanie ubezpieczenie samochodu, niezależnie od jego rodzaju, należy więc dokładnie porównać oferty dostępne na rynku. Nasz kalkulator OC AC na pewno ułatwi sprawę, gdyż pozwala na porównanie kilkunastu ofert towarzystw ubezpieczeniowych w zaledwie 10 minut. W kalkulatorze można porównać zarówno ceny, jak i zakresy ubezpieczeń, co pozwala łatwo wybrać optymalne ubezpieczenie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Ranking OC, AC, NNW - ile kosztuje ubezpieczenie w maju 2020 r.?

Sprawdziliśmy kolejność ubezpieczycieli w maju 2020 r. pod względem cen ubezpieczenia OC, AC i NNW. Czy zaszły jakieś ciekawe zmiany?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-08

Ranking OC, AC i NNW - gdzie najtańsze ubezpieczenie w kwietniu 2020?

W kwietniu 2020 r. na rynku polis OC miały miejsce ciekawe zmiany. Sprawdzamy, czy mocno zmieniły one kolejność towarzystw w naszym rankingu ubezpieczeń.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-08

Ranking OC, AC, NNW - najtańsze ubezpieczenia w marcu i I kw. 2020 r.

Nowy ranking ubezpieczeń komunikacyjnych z marca 2020 r. jest już dostępny. Które polisy były najtańsze na początku wiosny?

Czytaj więcej
Komentarze