Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Ubezpieczenia motocykli - rodzaje i gdzie kupować

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Najtańsze OC i tanie AC
    Marzenie kierowców o tanim ubezpieczeniu samochodu może się łatwo ziścić. Wystarczy przestać sugerować się typowym sloganem towarzystw ubezpieczeniowych: "U nas najtańsze OC", wiedzieć jak zapracować na tanie OC i AC w pakiecie, znaleźć złoty środek między ceną i zakresem w polisie autocasco, a przede wszystkim nie tracić czasu na samodzielne poszukiwanie ofert towarzystw. Są prostsze sposoby na najtańsze ubezpieczenie.
  • Złośliwość Losu w mieszkaniach i domach
    Nie tak dawno temu Liberty Direct uruchomiło nową kampanię telewizyjną, w której znana już z wcześniejszych animowanych spotów Złośliwość Losu, będzie zachęcać do zakupu ubezpieczeń nieruchomości. Reklamy emitowane będą w TVP, TVN, Polsacie oraz w stacjach tematycznych.

23
SIE
2011
Ilość motocykli jeżdżących po naszych drogach radykalnie się zwiększa. Kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla pasjonatów i ludzi zamożnych, teraz zaczynają być rekreacyjnym środkiem komunikacji. Część osób zastanawiających się nad kupnem motoru nie myśli jednak o kosztach jego utrzymania, takich jak np. ubezpieczenie.

Ubezpieczenia motocykli

Wygodna pozycja w siodełku, prędkość, wiatr we włosach i niekończąca się czarna nitka asfaltu przed sobą – to nasze najczęstsze wyobrażenia przed zakupem motocykla. Jest to coraz popularniejszy środek transportu rekreacyjnego. Musimy jednak pamiętać, że oprócz przyjemności związanych z użytkowaniem swojego mechanicznego rumaka będziemy mieć także nowe obowiązki. Bynajmniej nie tanie. Mowa między innymi o ubezpieczeniach, których część, tak jak w przypadku naszego samochodu jest prawnie wymagana od właściciela motocykla. Poza tym musimy pamiętać, że poruszanie się na motorze wiąże się z większym niż w przypadku auta ryzykiem, albowiem na naszym jednośladzie nie chroni nas żaden jego element konstrukcyjny. Co za tym idzie, dobre ubezpieczenie kierowcy motocykla jest kwestią bardzo istotną.

Ubezpieczenie OC

Podobnie jak w przypadku samochodów, właściciele motocykli są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. Działa ono w ten sam sposób, a więc zapewnia pokrycie kosztów odszkodowania za szkody, które wyrządziliśmy poprzez swoją niefrasobliwą jazdę. Ceny ubezpieczenia OC dla motocykli są zwykle niższe niż ich odpowiedniki dla samochodów i mieszczą się w okolicach stawki w wysokości 200 złotych rocznie. Są oczywiście droższe i tańsze wyjątki.

Ubezpieczenie casco

Casco dla naszego motocykla jest bardzo ważne, wie to każdy jego posiadacz. O takim ubezpieczeniu muszą myśleć w szczególności posiadacze drogich pojazdów, których wartość przekracza nierzadko cenę samochodu średniej klasy. Podobnie jak w przypadku samochodów, casco dla motoru pozwoli nam na odzyskanie kosztów uszkodzeń poniesionych w wyniku wypadków i kolizji, niezależnych od nas czynników zewnętrznych, a także kradzieży i zniszczeń podczas postoju i pozostawienia maszyny bez opieki.

Ubezpieczenia motocykli

Niestety ceny casco są również podobne jak w przypadku samochodów, innymi słowy - wysokie. Problem potęguje fakt, że motocykle są przez zakłady ubezpieczeniowe traktowane jako pojazdy luksusowe. Składki ubezpieczenia casco wylicza się na podstawie wielu czynników. Najważniejszymi są oczywiście wartość motocykla, liczba lat bezszkodowej jazdy kierowcy, jego doświadczenie i wiek, a także takie czynniki jak charakter wykorzystania maszyny, jej przeznaczenie, liczba zabezpieczeń, czy sposób garażowania. Jeśli nasz motocykl jest drogim ścigaczem lub jest naszym jedynym środkiem lokomocji, z którego korzystamy codziennie, wtedy casco będzie znacznie wyższe niż w przypadku kiedy jeździmy na nim wyłącznie rekreacyjnie, w sezonie i troskliwie garażujemy.

Ochrona kierowcy

Ponieważ kierowca motocykla nie posiada żadnej dodatkowej ochrony wynikającej z konstrukcji tego pojazdu, jest narażony na ciężkie uszkodzenia ciała w wyniku wypadku, dużo bardziej niż użytkownicy samochodów. Dlatego też dobre ubezpieczenie kierowcy jest bardzo istotne podczas użytkowania tego rodzaju pojazdu. Często ochrona taka jest oferowana przez ubezpieczenia casco, ale zawsze sprawdźmy, czy jest tak w naszym wypadku i jeśli nie, wykupmy osobne ubezpieczenie od takich sytuacji.

Gdzie kupować?

Ubezpieczenia dla motocyklistów oferuje większość ubezpieczycieli na rynku. Znalezienie odpowiedniego nie powinno być problemem. Możemy rozejrzeć się jednak za specjalnymi ofertami kierowanymi do posiadaczy tego rodzaju maszyn, które nierzadko pojawiają się w repertuarze poszczególnych, dużych towarzystw. OC jako ubezpieczenie regulowane przez ustawę wygląda u każdego ubezpieczyciela podobnie. Jeśli jednak chodzi o casco, tutaj poświęćmy trochę czasu na zakup najbardziej interesującej i najkorzystniejszej polisy. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach możemy trafić na oferty specjalne i zniżki np. za wykupienie w tej samej firmie innego ubezpieczenia itp. Dobrym sposobem na zakup jest zawsze konsultacja z agentem, albo wykorzystanie kalkulatora ubezpieczeniowego. Nie bądźmy też obojętni na rankingi ubezpieczycieli, które pomogą nam stwierdzić jakość ich usług jeszcze przed podpisaniem umowy.

Posiadanie motocykla to ogromna przyjemność, ale pamiętajmy o dość wysokich kosztach jego eksploatacji, takich jak właśnie ubezpieczenie. Miejmy na uwadze, że takie ubezpieczenia, nawet te nieobowiązkowe, są dla kierowcy motocykla bardzo ważne, z uwagi na charakter pojazdu, jakim się porusza. Motocykl łatwiej niż samochód uszkodzić, a kierowca jest gorzej chroniony. Te negatywne cechy musimy wziąć zawsze pod uwagę, przy kupnie jednośladu i ubezpieczenia.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne

powrót

Komentarze

 
13.09.2011 16:07:16
Czy w Waszej porównywarce można porównać ubezpieczenia motorów? Nie znajduje swojego modelu na liście pojazdów w kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych, a w przyszły poniedziałek kończy mi się polisa OC na moją Hondę.
CBR 1100 RR
 
13.09.2011 16:49:12
Niestety nie posiadamy w naszej porównywarce zaimplementowanych taryfikatorów ubezpieczeń motocykli. W kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych mogą Państwo obliczyć jedynie ubezpieczenia samochodów osobowych.
Ipolisa.pl
rozwiń
28.09.2011 11:58:59
Motory w ogóle nie powinny jeździć po drogach bez autocasco!!! To przez motocyklistów człowiek stresuje się na drodze, że zmieniając pas, skręcając albo wyprzedzając nieumyślnie zderzy się z jadącym ponad 200km/h motorem. Ubezpieczenia motocyklisótów powinny być droższe, a prawo dla nich surowsze. PS. Głosujcie na PJN
radek zadka
rozwiń
26.11.2011 8:53:18
Skoro można mieć kartę motorowerową od lat 13, to OC na motorower można też wykupić od lat 13? Ja mam 15 i skuter 50cm3 czyli motorower i każda ubezpieczalnia piszę, że muszę być pełnoletni, to jest jakiś bezsens...
Mateusz Krauze
rozwiń
12.08.2012 0:24:08
@radek zadka od dawna chorujesz na głowę, czy tak już masz od urodzenia? Motocyklista to równie dobrze człowiek poruszający się "maszyną" o pojemności 125ccm, a to prędkość maksymalna 100km/h, więc te twoje bzdury są takie same jak gdybym zaproponował żeby osoby posiadające samochody z silnikiem powyżej 2 litrów miały ubezpieczenie 2x droższe. Co ty masz się stresować? W razie wypadku motocyklista ginie na miejscu, ty w swojej puszce przeżywasz. Ot i wielki stres idioty.
Kajdaniarz
 
26.08.2012 1:48:21
Zupelna nieprawda o ochronie przez ubezpieczenie kierowcy. NNW wymyslono po to by zrekompensowac sobie straty na oc. Generalnie w razie wypadku to sprawca jest zobowiazany by Tobie wyplacic zadoscuczynienie. NNW bedzie tylko takim dodatkiem limitowanym jak sie da przez ubezpieczalnie(bo przeciez dostajesz od sprawcy). Po to wlasnie wymyslono OC - by kierowca nie musial do konca zycia splacac osoby ktorej zrobil krzywde. Generalnie OC chroni bodajze do 2 milionow, a za przeproszeniem "podkladac sie" kierowcom z dobrym OC to bardziej umiejetnosc jasnowidzenia czy skrajnej glupoty.
rweer
 
14.09.2012 17:41:07
naklika się człowiek jak głupi, a na koniec tylko linki do stron towarzystw ubezpieczeniowych. SZKODA CZASU NA TĘ IPOLISĘ !!!
zm
 
17.11.2012 14:31:30
To jest w ogole jest chore!!! "Niestety nie posiadamy taryfikatorow na motocykle"- to gdzie my zyjemy? Afryka? to zamknijcie ta strone. gdzie najlepszy interes, tam cos mozna znalezc, a wiec samochody. jak to sie mowilo: 30-lat za murzynami... przepraszam za "murzynow", bo tam jest juz powoli tez lepiej jak w tym dziwnym kraju...
Andrzej
 
3.01.2013 13:25:05
Przykra sprawa... Prowadzić bloga na którym piszecie o ubezpieczeniach dla motocykli ale sami nic z tej dziedziny nie oferujecie... Po cholere takie coś?
mike
 
16.01.2013 23:56:58
Brak wiedzy lub tępota albo żyjecie w 19-tym wieku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
m !WKXzFSISzL
poprzednie 2
1
następne