Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Tymczasowe ubezpieczenie OC

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Ubezpieczenie samochodu
  Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
 • Najtańsze OC i tanie AC
  Marzenie kierowców o tanim ubezpieczeniu samochodu może się łatwo ziścić. Wystarczy przestać sugerować się typowym sloganem towarzystw ubezpieczeniowych: "U nas najtańsze OC", wiedzieć jak zapracować na tanie OC i AC w pakiecie, znaleźć złoty środek między ceną i zakresem w polisie autocasco, a przede wszystkim nie tracić czasu na samodzielne poszukiwanie ofert towarzystw. Są prostsze sposoby na najtańsze ubezpieczenie.
 • Złośliwość Losu w mieszkaniach i domach
  Nie tak dawno temu Liberty Direct uruchomiło nową kampanię telewizyjną, w której znana już z wcześniejszych animowanych spotów Złośliwość Losu, będzie zachęcać do zakupu ubezpieczeń nieruchomości. Reklamy emitowane będą w TVP, TVN, Polsacie oraz w stacjach tematycznych.

11
LIP
2012
Czy istnieje możliwość ubezpieczenia samochodu na krótszy okres niż 12 miesięcy? Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje taką ewentualność, jednak tylko w określonych przypadkach i po spełnieniu pewnych warunków. Kto może skorzystać z ubezpieczenia OC zawartego na okres jednego miesiąca?

Tymczasowe ubezpieczenie OC

Posiadacz pojazdu mechanicznego może zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy. Podpisuje wtedy tzn. umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. Jest to pewne odstępstwo od reguły, wymagającej od kierowców posiadania ochrony ubezpieczeniowej na okres roku, dlatego nie każdy kierowca może z takiej propozycji skorzystać. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego może zawrzeć posiadacz pojazdu, który jest:

 • Zarejestrowany czasowo.
 • Zarejestrowany za granicą i nie posiada Zielonej Karty podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Pojazdem wolnobieżnym (z wyłączeniem pojazdów będących w posiadaniu rolników i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa).
 • Pojazdem historycznych (przez który rozumiemy pojazd mający co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat, który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji).

Ponadto, umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć również osoba prowadząca własną działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów, a więc przede wszystkim komisy samochodowe oraz handlarze.

Stąd też z tematyką krótkoterminowego OC spotykają się najczęściej ci kierowcy, którzy kupują zagraniczne auta w komisach lub od prywatnych sprzedawców. Warto zatem wiedzieć, że ubezpieczenie OC zawarte na okres miesiąca nie działa na takich prawach jak roczna polisa OC – mianowicie nie trzeba go wypowiadać, ubezpieczenie wygasa wraz z upłynięciem terminu na jaki zostało zawarte.

Co ciekawe, o ile w przypadku pojazdów historycznych umowę ubezpieczenia krótkoterminowego można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni, to w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych krótkoterminowe ubezpieczenie OC można zawrzeć na okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Autor: Joanna Kubica

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne

powrót

Komentarze

 
11.07.2012 17:54:30
Brakuje tu informacji, że na ipolisa.pl nie porównasz i nie kupisz ubezpieczenia krótkoterminowego. W kalkulatorze można znaleźć tylko ubezpieczenia całoroczne na samochody osobowe.
Ipolisa.pl
 
12.09.2012 9:53:21
Cenowo pewnie mało opłacalne, ale jak mus to mus.
yoda
 
13.09.2012 14:24:47
ubezpieczyciele mają wielki problem, jak się za takie ubezpieczenia zabierać....
tunia
 
17.09.2012 13:50:13
A w każdym towarzystwie jest takie tymczasowe OC czy tylko u niektórych?
xxx
 
24.04.2014 17:17:33
a ile kosztuje tymczasowe oc
r.r. !oU+vHACbCj
 
29.08.2014 2:37:01
30zl
Ndz
 
20.10.2014 9:46:06
gdzie kupic przez internet? macie moze jakies linki? z gory dziekuje.
ka