Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Termin wypłaty odszkodowania OC

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Ubezpieczenie OC
    Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Od czego zależy wysokość składki za OC komunikacyjne? Jak wyglądają kwestie dochodzenia odszkodowania z OC? Jak można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Najtańsze OC i tanie AC
    Marzenie kierowców o tanim ubezpieczeniu samochodu może się łatwo ziścić. Wystarczy przestać sugerować się typowym sloganem towarzystw ubezpieczeniowych: "U nas najtańsze OC", wiedzieć jak zapracować na tanie OC i AC w pakiecie, znaleźć złoty środek między ceną i zakresem w polisie autocasco, a przede wszystkim nie tracić czasu na samodzielne poszukiwanie ofert towarzystw. Są prostsze sposoby na najtańsze ubezpieczenie.

17
LUT
2010

Termin wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń to 30 dni od dnia w którym została zgłoszona szkoda lub 14 dni od wyjaśnienia okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu lub wysokości odszkodowania. Należy jednakże pamiętać, że bezsporną część odszkodowania zakład ubezpieczeń wypłaca w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia. Niestety możliwość wydłużania procesu likwidacji szkody ponad 30 dniowy termin jest bardzo często nadużywana przez zakłady ubezpieczeń, które tłumaczą się koniecznością uzyskania rozmaitej dokumentacji, nie wypłacając poszkodowanemu odszkodowania ani jego bezspornej części.

Mogą się zdarzyć wypadki, iż postępowanie w zakładzie rzeczywiście przedłuża się w sposób uzasadniony co zakład powinien wskazać poszkodowanemu poprzez umożliwienie wglądu w akta i zapoznanie poszkodowanego z wykonanymi czynnościami likwidacyjnymi.

Należy zwrócić wówczas uwagę jakich czynności i w jakim czasie dokonał zakład - czy kierował się należytą starannością w swoim postępowaniu czy też z niewielką dbałością prowadzi likwidację. Wobec stwierdzenia jakichkolwiek zaniedbań w tym zakresie można skutecznie domagać się odsetek z tytułu zwłoki w wypłacie odszkodowania lub jego bezspornej części. Podstawą do domagania się terminowej realizacji obowiązku odszkodowawczego zawiera § 32 Rozporządzenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zdarza się również, że zakład wstrzymuje wypłatę odszkodowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez prokuratora lub sąd karny. Takie działanie pozostaje w sprzeczności z literą prawa - zakład ubezpieczeń nie może oczekiwać na wyjaśnienia w/w organów jest zobowiązany do terminowej likwidacji szkody z całym zaangażowaniem całego swojego aparatu. Jeżeli zakład ubezpieczeń wstrzymuje wypłatę odszkodowania powołując się na oczekiwanie na ustalenia prokuratury lub sądu karnego narusza w ewidentny sposób prawo co skutkuje po stronie poszkodowanego możliwością domagania się odsetek z tytułu zwłoki.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że w niektórych bardzo zawiłych sprawach, może się zdarzyć, że oczekiwanie na rozstrzygnięcie prokuratury lub sądu karnego jest konieczne do ustalenia istotnych okoliczności odnośnie odpowiedzialności zakładu czy też wysokości odszkodowania. Takie działanie zakładu, oczywiście pod warunkiem należycie i terminowo prowadzonej likwidacji nie stanowi naruszenia prawa i nie prowadzi do zwłoki w wypłacie odszkodowania.

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: odszkodowanie ubezpieczenia komunikacyjne

powrót

Komentarze

 
19.05.2010 3:16:44
hdi w czestochwie narusza takie sprawy zwiazane z paragrafem 32 oc moj samochod zostal rozbity policja uznala mnie za poszkodowanego , sad grocki uznal mnie za poszkodowanego 2 razy sad rejonowy tez sprawca odwoluje sie i odwoluje ja mam dosc czekania ponad 1 rok nie mam pieniedzy ani niczego mswia milczy hdi milczy i teraz mam chec cos zrobic bo nic nigdy nie wiem a nie stac mnie na adwokata -przyczynowoscia skutkowa jest to ze nie mam do dyspozycji samochodu swojego i nie wiem co mam dalej zrbic. prosze o porade 724794792
Jacek
 
6.11.2010 19:11:01
prosze zglosic sprawe to tvn turbo ich dzjalanie skloni ich do zwrotu gdzyz zalezy im na klijentach pozdrawiam
michal
rozwiń
1.06.2011 13:59:07
Ja mam ubezpieczenie OC w Warta i tam akurat jedyne co jest dobre, to to, że odszkodowanie wypłacają chyba w 4 dni. Rekord wśród moich dotychczasowych ubezpieczycieli.
Ugo
 
13.06.2011 13:57:03
To ciekawe, to jakaś oferta specjalna jest, czy akurat tak się zdarzyło, że się szybko uwinęli z wypłatą OC?
Justyna
 
13.07.2011 21:35:12
jezeli sa wszystkie dokumenty np druki zgloszeniowe, oswiadczenie z miejsca zdarzenia, wykonano ogledziny pojazdu, oszacowano wartość szkody na którą zgadza sie poszkodowany to moze to trwac 4 dni nic dziwnego
kalina !eaQ2Q9Q84P
rozwiń
3.08.2011 18:06:49
Proszę o pomoc . Jestem po sprawie sądowej. Sprawca kolizji przegrał sprawę w sądzie ( nie przyznawał się do winy a policja przedstawiła nagranie z monitoringu) . Wystąpiłam z odpisem sądowym do jego ubezpieczyciela . Czekam miesiąc a kasy jak nie było tak nie ma. Ile czasu mają na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy? Nie wiem co dalej robić .
Jola
 
5.08.2011 11:38:26
Witam Ubezpieczyciel wg Ustawy ma maksymalnie 90 dni na wypłatę odszkodowania od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Proponuje aby nawiązała Pani kontakt z likwidatorem szkody, pozwoli to Pani na posiadanie bieżącej informacji o procesie likwidacji szkody.
ipolisa.pl
rozwiń
7.11.2011 14:01:02
MAM TAKIE MAŁE PYTANKO. PRZETARŁEM ŻONIE SAMOCHÓD NA PODWÓRZU SWOIM SAM. I CHODZI O TO CZY WARTO ZGŁASZAĆ SZKODĘ Z OC ? ŻONA MA USZKODZONY BŁOTNIK I ZDERZAK PRZY OPEL ASTRA ,STAŁO TO SIĘ NA NASZEJ DZIAŁCE, DODAM JESZCZE ,ŻE KAŻDY MA POLISĘ U INNEGO UBEZPIECZYCIELA I NIE WIEM CZY NIE BĘDĄ SIĘ CZEGOŚ CZEPIAĆ MOŻE KTOŚ MIAŁ TAKĄ RODZINNĄ STŁUCZKĘ I MI COŚ PODPOWIE...... Z GÓRY DZIĘKUJE
MAŁY
 
7.12.2011 14:43:46
śmiało możesz zgłaszać, a jak za mało wypłacą to zgłoś się do nas www.cls.info.pl pozdrawiam Grzegorz
grzegorz
 
20.03.2012 11:18:02
Warta moze szybko wyplaca pieniadze ale tylko swoim klientom. Mi jako poszkodowanemu nie wyplaca juz 26 dni po odwolaniu-beda musieli wyplacic odsetki. Poza tym wystarczy bez trudu mozna zajrzec w neta i przeczytac ile tresci jest na temat Warty...
Michal J.
poprzednie 2
1
następne