Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czyli jak dobrowolnie ubezpieczyć zdrowie

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Czy EKUZ zastąpi ubezpieczenie turystyczne?
  **Karta EKUZ** pozwala nam, w przypadku nagłego zachorowania za granicą, uzyskać pomoc lekarską oraz odzyskać pieniądze przeznaczane na leczenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada jednak pewne ograniczenia, dlatego warto uzupełnić luki EKUZ o zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego.
 • Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać.
  Osoby zawodowo uprawiające sport wiedzę, że ubezpieczenie jest niezbędne. Ale nawet jeśli jesteś tylko amatorem sportu, powinieneś pomyśleć o polisie dla siebie. Zwłaszcza, że w sporcie nie trudno o kontuzję.
 • Złośliwość Losu w mieszkaniach i domach
  Nie tak dawno temu Liberty Direct uruchomiło nową kampanię telewizyjną, w której znana już z wcześniejszych animowanych spotów Złośliwość Losu, będzie zachęcać do zakupu ubezpieczeń nieruchomości. Reklamy emitowane będą w TVP, TVN, Polsacie oraz w stacjach tematycznych.

7
CZE
2011
Ubezpieczenia zdrowotne to coraz bardziej popularny wśród konsumentów temat. Są to jednak polisy o dość dużym stopniu zaawansowania, dlatego warto wiedzieć, co daje nam takie ubezpieczenie i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Ubezpieczenie zdrowotne opłaca każda pracująca osoba w Polsce - jest ono obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych. Osoby, które jednak nie pracują (na przykład rodzice zajmujący się domem i dziećmi), nie są zobligowane do uiszczania comiesięcznych składek ubezpieczenia zdrowotnego pobieranych przez ZUS. W takich przypadkach często zdarza się, że dobrowolnie wykupują ubezpieczenie zdrowotne, aby móc nieodpłatnie korzystać z usług NFZ. Coraz częściej, zarówno osoby objęte obowiązkiem opłaty ubezpieczenia zdrowotnego jak i te, które nie są do tego zobligowane, decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenia zdrowotne

Dlaczego prywatnie?

Optymiści uważają, że zawierane przez Polaków umowy ubezpieczenia zdrowotnego są objawem coraz większej zamożności społeczeństwa oraz odpowiedzialności za przyszłość swoją i swoich bliskich. Oczywiście te czynniki odgrywają niemałą rolę w tym procesie, ale specjaliści i analitycy uważają, że zwiększający się rozmiar tego sektora ubezpieczeniowego ma raczej związek z opłakanym stanem publicznej służby zdrowia.

Trudno się dziwić. Każdy, kto chociaż raz potrzebował pomocy lekarza w okresie wzmożonych zachorowań wie, że często jakość usług państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie dotkliwe są kolejki w których musimy odstać kilkadziesiąt minut w oczekiwaniu na dostęp do lekarza pierwszego kontaktu. W czasie gdy jesteśmy przeziębieni, czekanie na swoją kolej przed gabinetem (i „wymienianie się” przy okazji zarazkami z innymi pacjentami), nie jest najlepszym sposobem na szybki powrót do zdrowia.

Jeszcze gorzej jest w kwestii dostępu do lekarzy specjalistów. Tu kolejki oczekiwania najczęściej mają kilka miesięcy, w ekstremalnych przypadkach - nawet rok. Podobnie sprawy mają się z zabiegami wymagającymi hospitalizacji. Z uwagi na kiepską jakość nieodpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia, coraz większa ilość Polaków decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Co daje nam takie ubezpieczenie? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy warto zapewnić sobie taką ochronę? Które towarzystwa proponują nam taką polisę?

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia zdrowotne najczęściej są nam oferowane w dwóch typach. Pierwszy to tzw. leczenie ambulatoryjne, drugi to leczenie szpitalne.

 • Polisy gwarantujące leczenie ambulatoryjne to ubezpieczenia obejmujące wszystkie zabiegi leczenia nie wymagające całodobowego nadzoru szpitalnego. Najczęściej są to wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, wizyty u specjalistów, szczepienia, proste (nie wymagające hospitalizacji) zabiegi. Powyższe usługi są wykonywane przez współpracujące z towarzystwem ubezpieczeniowym prywatne placówki lecznicze. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają też na wybór dowolnego lekarza, po czym zwracają koszty leczenia.

 • Polisy leczenia szpitalnego gwarantują zwrot kosztów leczenia wymagającego hospitalizacji i całodobowej opieki w szpitalu. Każdy ubezpieczyciel oferuje swoim klientom różny zakres usługi, który obejmuje najczęściej: pokrycie kosztów pobytu w szpitalu (ubezpieczyciel opłaca rachunki za każdy dzień naszego pobytu w szpitalu), pobyt w pokoju o podwyższonym standardzie (najczęściej są to pokoje jednoosobowe z własną toaletą i klimatyzacją), organizacja i pokrycie kosztów operacji (ważne jest, że operacje przeprowadzane są najczęściej „od ręki”, bez jakiegokolwiek czasu oczekiwania), jednorazowa wypłata po zdiagnozowaniu u ubezpieczonego określonej w warunkach umowy choroby.

Pamiętajmy jednak, że oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się od siebie – czasem dość drastycznie, dlatego zawsze upewniajmy się jaka oferta usług jest zapisana w umowie ubezpieczenia.

Gdzie kupić?

Na polskim rynku, wśród najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, ubezpieczenia zdrowotne zaoferują nam: Allianz, Amplico-Life, Aviva CU, AXA, Benefia, Compensa, Hestia, ING, PTU, PZU, Signal Iduna, Uniqa, Warta

Czy warto?

Ubezpieczenia zdrowotne

Wiedząc czego możemy się spodziewać po polisach ubezpieczenia zdrowotnego, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto taką kupić? Każda dodatkowa ochrona zdrowia naszego oraz naszych bliskich z pewnością zasługuje na rozważenie. Pamiętać musimy, że z każdym ponadpodstawowym świadczeniem koszt naszej polisy będzie rósł w drastycznym tempie. Dlatego też jak przy każdym dobrowolnym ubezpieczeniu, dobrze jest odnaleźć balans między szerokością parasola ochronnego a zasobnością naszego portfela. Innymi słowy, jeżeli nasza zamożność nie pozwala nam na kupno pełnego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego wybierzmy te jego elementy, z których będziemy mieli największy pożytek. Jeśli zatem jesteśmy zadowoleni z naszej lokalnej państwowej przychodni, może warto pozostać przy jej usługach.

Rozważmy również jak często i z jakiego rodzaju usług służby zdrowia korzystamy, czy jesteśmy często przeziębieni, a może doskwiera nam alergia, czy mamy problemy z kolanem i często korzystamy z usług ortopedy. Duży wpływ na naszą decyzję powinien mieć także fakt, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Jeśli nie pracujemy i nie mamy ochrony ubezpieczenia zdrowotnego, każdorazowa wizyta u lekarza może wiązać się z poważnymi kosztami. Przeanalizowanie wszystkich tych czynników da nam odpowiedź na to, z których elementów ubezpieczenia najlepiej złożyć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy się zakupić ubezpieczenie zdrowotne i poszukujemy lub już znaleźliśmy towarzystwo ubezpieczeniowe, któremu warto zaufać powinniśmy pamiętać o kilku aspektach zanim podpiszemy umowę.

Złotą zasadą, którą winniśmy się kierować jest dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Jest to spis najważniejszych aspektów podpisywanej umowy, z którego dowiemy się kiedy przysługuje nam wypłata odszkodowania, w jakiej kwocie i jakie są jej warunki. Upewnimy się także kiedy ubezpieczyciel może zgodnie z prawem odmówić wypłaty zadośćuczynienia. To najważniejsze aspekty naszej ochrony. Kolejnymi pytaniami, na których odpowiedź ułatwi nam wybór odpowiedniego ubezpieczenia są te o:

 • Placówki, które oferuje nam ubezpieczyciel. To ważne, żebyśmy posiadali w okolicy naszego miejsca zamieszkania przynajmniej jedną przychodnie lub klinikę, z którą umowę ma nasz ubezpieczyciel. Jeśli takowej nie ma, poszukajmy oferty, która pozwoli nam na wybór własnego lekarza (np. naszego lekarza rodzinnego) i zwrot kosztów jego usług.
 • Zasięg naszego ubezpieczenia. Wybierajmy te pakiety, na których najbardziej nam zależy. Jeśli pragniemy głównie łatwego dostępu do internisty w przypadku przeziębienia, nie ma sensu płacić za kosztowne pakiety obejmujące leczenie w szpitalu itp. Przemyślmy to, czy i których specjalistów pomocy będziemy potrzebować.
 • Kto jest chroniony. Dokładnie dowiedzmy się, czy oprócz nas ochroną objęci są również nasi współmałżonkowie oraz dzieci i w jakim stopniu i przez jakich dodatkowych specjalistów (np. ginekolog dla małżonki, pediatra dla dziecka).
 • Nasz stan zdrowia i wiek. Pamiętajmy, że nasz stan zdrowia i wiek ma bezpośredni wpływ na stawkę ubezpieczenia. Starajmy się więc wykupywać ubezpieczenie zdrowotne wtedy, kiedy będzie ono dla nas najtańsze, a zatem jeśli jesteśmy zdrowi a nosimy się z zamiarem kupna takiej ochrony – nie zwlekajmy.
 • Czas obowiązywania naszego ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli określa odpowiedni okres czasowy po zawarciu umowy, w którym ubezpieczenie jeszcze nie działa. Oczywiście dla nas ważne jest, aby ten okres był możliwie najkrótszy.
 • Jakie są limity naszego ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje nam pokrycie finansowe wizyt lekarskich tylko do pewnych kwot, powyżej których resztę dopłacić musimy z własnej kieszeni. Dowiedzmy się zatem jakie są średnie koszty takiej wizyty i wybierzmy ubezpieczenie z odpowiednim limitem.

Pamiętajmy, wszystkie te informacje i usługi muszą znaleźć się w umowie. Sprawdzajmy słowne zapewnienia agenta wnikliwie czytając OWU. Jeśli czegoś nie rozumiemy, prośmy o wyjaśnienia. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia zdrowotne

powrót

Komentarze

rozwiń
13.06.2011 10:21:04
Ten artykuł przekonał mnie o skuteczności ubezpieczenia zdrowotnego, bo ja również nie cierpię stać w kolejce do lekarza pierwszego kontaktu. Po sprawdzeniu okazało się, że cena takiego ubezpieczenia nie jest wygórowana, poważnie przymierzam się do zakupu.
Kasia
 
14.06.2011 11:17:32
Potwierdzam, sam wraz z żoną i dziećmi korzystamy z abonamentu medycznego zapewnianego przez ubezpieczenie zdrowotne. Niby rzecz bez, której można się obejść, ale kiedy przyjdzie co do czego, to naprawdę ciężko sobie wyobrazić życie bez niego.
Rysiek
 
22.06.2011 8:38:33
Ja już mam dość płacenia na ZUS i lekarzy, którzy faszerują nas antybiotykami bez badań!!!Większość naszej kasy idzie na koncerny farmaceutyczne, które podkupują służbę zdrowia. Alternatywą jest prywatne ubezpieczenie ale dlaczego ja mam płacić 2 razy?! Wiem, że dziś nie da się uleczyć służby zdrowia, bo zajął ją wirus jak HIV - nieuleczalny. Tylko niestety większość z nas będzie musiało mieć z nią stosunek. Zarabiam coraz więcej i mam coraz więcej dość tego systemu. Mam już od dwóch lat wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Allianz, ale co z tego mam? Krótsze kolejki i trochę więcej poczucia godności. Ta sama Pani Doktor jest milsza i bardziej uśmiechnięta. Marzę o tym, że kiedyś przyjdą czasy normalnych rządów i porządku w tym chorym przybytku. Życzę Wam zdrowia!
Zdrowy Polak !P6ovoUQJGt
 
16.09.2011 21:45:13
Tak bardzo fajny artykuł -warto zmienić mentalność i leczyć się po ludzku. Ciekawą ofertą jest firma Signum - slyszeliście? Super pakiety mają, sam korzystam i jestem zadowolony. A przede wszystkim nie stoje już w kolejkach :) tu jest ich oferta; http://www.oferta.omsignum.pl/omaszgolinski
Tomii
rozwiń
28.09.2011 12:36:09
A w mojej firmie nie możemy się zdecydować jakie grupowe ubezpieczenie zdrowotne wybrać. Czy posiadają Państwo takie zestawienie? Ja też się zastanawiam nad dobrowolnym ubezpieczeniem swojej rodziny, jesli firmowe nie wypali. Przy dwójce dzieci takie ubezpieczenie zdrowotne ma już duży sens, a dzieci przecież ciągle na coś chorują.
Kryspin Wągielski !WRjlaPJdGw
 
29.09.2011 10:24:41
Zapraszam na swoja stronę www.allianzpolisa.pl gdzie między innymi są informacje na temat grupowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pakietów medycznych skierowanych do osób indywidualnych.
Wojtek
 
17.01.2012 15:57:18
ciekawa jestem ile kosztuje takie ubezpieczenie zdrowotno retowo emerytalne
iwcia !EgpUrkW+e3
rozwiń
19.01.2012 23:11:55
gdzie można zakupić ubezpieczenie dla osoby pracującej w unii, tak żeby obejmowało opiekę zdrowotną w Polsce i za granicą?
Lucy
 
26.02.2012 15:43:31
Wiesz jak działa NFZ? Poczuj komfort solidnej opieki medycznej. Jeżeli masz już dość nieprawidłowości w służbie zdrowia i długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty, a także każdorazowe płacenie za wizytę prywatną. To sprawdź dla własnego dobra jak ogromną rolę w ratowaniu Twojego życia może mieć SWOBODNY I SZYBKI dostęp do PROFESJONALNEJ I SOLIDNEJ procedury leczenia CHORY>>>ZDROWY obejmująca kompleksową opiekę medyczną przez cykl leczenia. Od podstawowych konsultacji lekarskich do zabiegów chirurgicznych jednego dnia, czy rehabilitację. Wszystko dostępne przez telefon w 1000 najlepszych placówek medycznych w całym kraju. Poznaj szczegóły : annajanowska0@go2.pl sprawdź sam:http://www.oferta.omsignum.pl/annajanowska
Anna Janowska
 
29.05.2012 20:18:23
ja wykupiłam dla rodziny pakiet medyczny w firmie Medicover i jestem bardzo zadowolona z usług tej firmy.Moje dziecko odkąd poszło do przedszkola często chorowało i zawsze spotkałam się z szybkim dostepem do lekarzy oraz profesjonalną opieką
wandaaa !VVLJoAA+E9
poprzednie 2
1
następne