Strona główna  |  Wiadomości  |  Pierwsze urodziny BLS - piątkowy przegląd tygodnia

Pierwsze urodziny BLS - piątkowy przegląd tygodnia

Data publikacji: 2016-04-01
Już od roku w Polsce działa system BLS, a UFG ogłosił, że wzmożone kontrole zaowocowały spadkiem liczby aut bez ważnego OC. Co jeszcze działo się w tym tygodniu? Zobacz nasz przegląd.

1. Coraz mniej aut bez OC

Według ustaleń Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znacząco spadła liczba aut na polskich drogach bez ważnego OC. Do niedawna UFG szacowało, że takich aut w Polsce jest 200-250 tysięcy. Teraz mówi o ok. 150 tys. Według UFG spadek ten jest wynikiem wzmożonych kontroli prowadzonych przy pomocy bazy polis komunikacyjnych.

Sprawdź, jakie są sposoby na najtańsze OC >

2. BLS w Polsce już od roku

Właśnie mija rok od wprowadzenia w Polsce systemu BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki niemu w razie wypadku wypłatą odszkodowania zajmuje się nasz ubezpieczyciel, a nie towarzystwo, w którym polisę OC ma wykupioną sprawca wypadku. Po likwidacji szkody ubezpieczyciele rozliczają się między sobą. Obecnie BLS oferują następujące firmy:

Kolizja a BLS

  • Aviva
  • Concordia Ubezpieczenia
  • ERGO Hestia (w tym także MTU oraz You can drive)
  • Gothaer
  • Liberty Ubezpieczenia
  • PZU
  • UNIQA
  • Warta

a także, od 1 kwietnia 2016 r., AXA Direct.

Oprócz wymienionych ubezpieczycieli na pewnych dodatkowych warunkach BLS oferują Allianz (usługa dostępna jedynie dla osób, które wykupiły AC) oraz InterRisk (wymaga opłacenia dodatkowej składki).

Dowiedz się więcej o BLS >

3. Znamy wartość ubezpieczonych strat katastroficznych w 2015 r.

37 miliardów dolarów – tyle według szacunków Swiss RE wyniosła światowa wartość ubezpieczonych strat będących skutkiem katastrof lub działalności człowieka. Do najkosztowniejszych zdarzeń należały: 2 eksplozje w chińskim porcie Tiencin, burze śnieżne w USA, burze i powódź w Teksasie. Natomiast globalna wartość strat ekonomicznych wyniosła 92 mld dolarów.

4. Raport o polisach inwestycyjnych już dostępny

Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy w zeszłym tygodniu 31 marca Rzecznik Finansowy opublikował II Raport na temat umów ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, który ma pomóc osobom sądzącym się w sprawie opłat za przedterminowe rozwiązanie umowy. Raport znajdziecie tutaj.

W raporcie przeglądnięto wyniki dotychczasowych postępowań sądowych. Z analizy wynika, że największe szanse na wygraną w sądzie klient ma w przypadku powołania się na tzw. abuzywność postanowień umownych. Sądy zazwyczaj są zdania, że pobieranie rażąco wysokich opłat likwidacyjnych jest niezgodne z prawem.

5. PZU i Ergo Hestia przyjazne mediacji

KNF po raz drugi przyznało wyróżnienia „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”. Wśród nagrodzonych firm znalazły się dwa zakłady ubezpieczeń: PZU SA oraz STU Ergo Hestia SA. Wyróżnienie mogą otrzymać firmy, które nie tylko deklarują publicznie wolę polubownego rozwiązywania sporów z klientami, ale jednocześnie rzeczywiście kierują wnioski do Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF lub doprowadzają do polubownego zakończenia sporu jeszcze przed rozpoczęciem właściwych mediacji.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-08-03

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych – lipiec 2015

Lipiec 2015 r. to siódmy miesiąc, w którym wyniki kalkulacji z porównywarki Ubea.pl posłużyły do stworzenia rankingu najtańszych polis.Po podsumowaniu indywidualnych kalkulacji internautów okazało...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-04-07

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - marzec 2015

Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili, które polisy OC dla kierowców są „najtańsze”. Marcowy ranking Ubea.pl, podobnie jak dwa poprzednie zestawienia opiera...

Czytaj więcej
Komentarze