Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Oświadczenie sprawcy kolizji

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Czy musisz płacić OC dla samochodu, którym nie jeździsz?
    Każdy, kto posiada samochód według polskiego prawa musi płacić OC. Nawet jeśli samochód czy też inny pojazd nie jest używany i tak musi mieć opłaconą polisę. Za brak ważnego OC można ponieść konsekwencje finansowe. Czy istnieje możliwość, aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych opłat?
  • Czy EKUZ zastąpi ubezpieczenie turystyczne?
    **Karta EKUZ** pozwala nam, w przypadku nagłego zachorowania za granicą, uzyskać pomoc lekarską oraz odzyskać pieniądze przeznaczane na leczenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada jednak pewne ograniczenia, dlatego warto uzupełnić luki EKUZ o zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego.
  • Urlop z biurem podróży a ubezpieczenie turystyczne
    Wiele osób decyduje się na zagraniczny wyjazd z biurem podróży. Zorganizowany w ten sposób urlop ma swoje niewątpliwe plusy – praktycznie nie trzeba się o nic martwić. Wystarczy w dniu wyjazdu stawić się z bagażem na lotnisku lub na parkingu, z którego odjeżdża autokar, a resztę ktoś za nas zorganizuje.

16
GRU
2010

Oświadczenie sprawcy kolizji

Kolizja drogowa jest zdarzeniem komunikacyjnym, do którego doszło w związku z ruchem pojazdów, w którym nie ma rannych ani ofiar, a jedyną konsekwencją są szkody materialne. Do kolizji drogowej można wezwać policję, ale nie jest to zawsze konieczne. Policję wzywamy wówczas, gdy w zdarzeniu ktoś ucierpiał, gdy podejrzewamy, że sprawca jest pod wpływem środków odurzających, jego dokumenty nie wyglądają wiarygodnie lub gdy nie ma zgody w ustaleniu przebiegu zdarzenia. Zawsze warto mieć jednak przy sobie formularz oświadczenia sprawcy kolizji.

Jeżeli już doszło do zdarzenia drogowego powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Przed wyjściem z samochodu należy włączyć światła awaryjne i rozejrzeć się, czy można bezpiecznie otworzyć drzwi. Warto pamiętać, że możemy trafić na nieuczciwego kierowcę, który będzie chciał uciec z miejsca zdarzenia. Wówczas dla bezpieczeństwa powinniśmy spisać numer rejestracyjny i markę samochodu albo zrobić zdjęcie pojazdu telefonem komórkowym. Miejsce zdarzenia powinniśmy oznakować trójkątem ostrzegawczym. Po sprawdzeniu rozmiarów szkód i stanu pojazdu zjeżdżamy lub spychamy auta tak, by nie blokowały ruchu pozostałych pojazdów i nie stwarzały dodatkowego zagrożenia.

Następnie ustalamy wspólnie przebieg zdarzenia i dokumentujemy go na druku oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Należy pamiętać, że oświadczenie nie przesądza o odpowiedzialności cywilnej zakładu ubezpieczeń za szkody będące następstwem danej kolizji. Towarzystwo ubezpieczeń ma prawo żądać od uczestników zdarzenia złożenia dalszych wyjaśnień niezależnie od złożonych oświadczeń.

Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór do pobrania

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: dokumenty

powrót

Komentarze

 
13.05.2011 12:11:01
Czy na pewno jeśli sprawca podpiszę oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, to jest to wszystko co potrzebujemy by zgłosić się do jego ubezpieczyciela o zwrot kosztów naprawy samochodu? Czy taki wzór oświadczenia sprawcy kolizji musimy wozić ze sobą w aucie?
Marzena !M78mMkxtjh
 
13.05.2011 12:43:28
Zgodnie z treścią artykułu, podpisanie oświadczenia sprawcy kolizji nie zawsze może być wystarczające do przyjęcia odpowiedzialności za szkodę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może ono żądać złożenia dalszych wyjaśnień od uczestników zdarzenia. Oświadczenie sprawcy kolizji następuje zazwyczaj po osiągnięciu porozumienia między poszkodowanym a sprawcą, po którym ten drugi przyznaje się do winy. Oświadczenie sprawcy ma na celu znacznie usprawnienie procesu dochodzenia odszkodowania.
Ipolisa.pl
 
1.06.2011 14:15:49
Nie dawno miałem kolizje z jakąś kobietą młodą, była tak zestresowana, że sam napisałem oświadczenie, a ona podpisała. Teraz oczywiście wypiera się, mimo że jej wina była ewidentna. Jej zakład odmawia wypłacenia ubezpieczenia OC, nie wiem co robić, czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? :(
Knut
 
9.06.2011 11:36:31
Tak, ja się spotkałem. Sprawa miała finał w sądzie, a sprawca udowodnił, że był w takim stresie, że podpisywał na oślep bez czytania. Dziwnym zbiegiem okoliczności, miał takie samo nazwisko jak sędzina...
Curaso
 
10.06.2011 12:23:08
To jakiś obłęd. Powinien się Pan odwoływać do wyższej instancji. W naszym kraju posiadanie ubezpieczenia nic nie znaczy i tak są złodzieje i nieuczciwi ludzie, którzy zawsze będą kręcić i utrudniać nam życie.
Marta
 
13.06.2011 12:06:15
niestety takie jest prawo, dlatego po prostu zawsze to sprawca kolizji powinien pisać oświadczenie i sam je podpisywać. i można tu bluźnić i się buntować, ale prawda jest taka, że na każdy przypadek, kiedy jakiś cwaniak próbuje uniknąć odpowiedzialności, jest też taki, w którym rzeczywiście w jakąś osobę próbują wmusić winę, kiedy błędnie spisują protokół i dają do podpisania, licząc na to, że nie przeczyta. prawo musi też chronić takie osoby. niestety cwaniaków i nieuczciwych ludzi nie brakuje, dlatego na coś się trzeba zdecydować.
De34fo
 
2.12.2011 18:06:45
W sytuacji wyzey opisanej jest tak, ze wypelnienie oswiadczenia sprawcy zawsze jest na reke tylko sprawcy kolizji. Dla tego ze po zlozeniu tego dokumentu nie musimy wzywac policje a sprawca zostaje zwolniony od oplaty mandatu za spowodowanie kolizji. Otoz najpierw sprawca czesto probuje, nie wzywajac policji, wypelnic oswiadczenie sprawcy. Puzniej juz w ubezpieczalni sprawca dowiaduje sie o tym, ze w razie, kiedy firma ubezpieczeniowa wyplaci odszkodowan ie poszkodowanemu, wtedy po wygaszeniu okresu polisy OC, sprawca bedzie placil o wiele wyzsza cene tego ubezpieczenia w skutek spowodowania tej kolizji. Dostajac ta informacje sprawca poprostu prubuje wycofac sie od faktu ze to on wypelnil i podpisal to oswiadczenie. I czesto sprawa poprostu trafia do sadu. Otoz zawsze lepiej jest poprostu wezwac policje, chyba ze szkoda bedzie bardzo malutka.
Sergij z Ukrainy !eNVaAedT9U
rozwiń
6.11.2012 16:46:19
Witam mam pytanie. Miałam wczoraj delikatną kolizje. Nie wzywaliśmy policji. żadne z aut nie ucierpiało, byli postronni świadkowie z ulicy którzy to widzieli i oglądali te auta. była moja wina dogadaliśmy się z panią jadącą autem poszkodowanym że dam jej na pęknięta ramkę od tablicy i kończymy temat. po czym po ok 4 godz od zajścia dzwoni do mnie ojciec poszkodowanej i żąda oświadczenia odemnie. Czy ma on do tego prawo?
asia
 
21.08.2013 15:57:56
Witam, mam pytanie. Jakoś w maju kobieta jadąca osobówką wyjechała z podporządkowanej nie widząc mnie, jadącego główną, zajeżdżając mi drogę. Chciałem ja ominąć, swoim lusterkiem skasowałem lusterko samochodu stojącego na poboczu. Spisaliśmy oświadczenie pani z osobówki, ale zaproponowała, żeby nie wzywać policji, tylko mi zapłaci za szkodę (moje lusterko też ucierpiało - szkło do wymiany, składając się uszkodziło plastik, tyle widziałem na miejscu, elektryki nie byłem w stanie sprawdzić od razu). W spisanym oświadczeniu zobowiązała się do wypłaty 150 zł (zapłaciła zaraz) na poczet naprawy oraz do pokrycia ewentualnych dalszych kosztów. Wróciłem do zaparkowanego poszkodowanego, ale odjechał. Za parę minut dzwoni jej mąż, żeby oddać im pieniądze. Telefonów było paręnaście, na granicy zastraszania. Odpowiedziałem, że owszem oddam, ale tylko w obecności policji, dowiedziałem się, że pani policji nie będzie wzywać, tylko ja mam to zrobić. Pojechałem z powrotem, obok m-ca zdarzenia, ale ani pani ani policji nie było. Pojechałem wiec do domu, a dziś w skrzynce wezwanie na policję. Martwię się, że ponieważ pani była z tej miejscowości, gdzie byłą stłuczka wykorzysta ten fakt i "przysposobi " sobie świadka a ja z jej oświadczeniem zostanę na lodzie. Szkodę naprawiłem za 3 dni (zakup lusterka, montaż, elektryka była ok.). Co jeszcze może się zdarzyć?
rysia333
 
1.05.2014 19:36:35
A co jezeli towarzystwo ubezpieczeniowe wyplacilo mi odszkodowanie a teraz winny sie wycofuje? czy jezeli bedzie to jednak moja wina to czy bede musiala oddac odszkodowanie?
bb