Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2013 roku

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Ubezpieczenie OC
    Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Od czego zależy wysokość składki za OC komunikacyjne? Jak wyglądają kwestie dochodzenia odszkodowania z OC? Jak można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
  • Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać.
    Osoby zawodowo uprawiające sport wiedzę, że ubezpieczenie jest niezbędne. Ale nawet jeśli jesteś tylko amatorem sportu, powinieneś pomyśleć o polisie dla siebie. Zwłaszcza, że w sporcie nie trudno o kontuzję.

26
LIS
2012
Od 1 stycznia 2013 roku maksymalna kara za brak OC dla właściciela samochodu osobowego wzrośnie do 3,2 tys. zł, czyli o 7% więcej niż w 2012. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy mający przerwę w ubezpieczeniu dłuższą niż 14 dni.

Policja

Kary za brak OC w 2013 roku

Kara za brak OC wzrośnie wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Maksymalna kara dla samochodów osobowych, czyli nakładana na kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni, będzie wynosić 3,2 tys. zł, czyli równowartość dwóch minimalnych płac. Dla samochodów ciężarowych pełna kara wynosić będzie 4,8 tys. zł, a więc trzykrotność minimalnego wynagrodzenia).

Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu będzie krótsza niż 14 dni, właściciel pojazdu otrzyma tylko część kary: do 3 dni - 20% kary, do 14 dni - 50% kary.

Kary za brak OC w 2013 roku

"Obowiązek ubezpieczenia dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC i to w ściśle określonym terminie" – przypomina Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

"Polisa OC to nie jest kolejny podatek, ale realna ochrona przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. To z tego ubezpieczenia bowiem wypłacane są odszkodowania ofiarom wypadku, spowodowanego przez dany pojazd" – wyjaśnia.

Nieubezpieczeni strzeżcie się!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o braku ubezpieczenia OC od policji i wydziałów komunikacji. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku liczba zgłoszeń wzrosła odpowiednio o 30 i 60%.

"Nie wszystkie jednak zawiadomienia skutkują nałożeniem kary. Często kierujący pojazdem nie ma przy sobie dowodu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie i naraża się tylko na 50 złotowy mandat. Należy jednak mieć świadomość coraz częstszych kontroli" – wyjaśnia Hubert Stoklas.

Wykrycie braku OC jest możliwe jednak także bez kontroli drogowej! UFG uruchomił w 2011 roku największą w Polsce bazę danych polis komunikacyjnych, w której znajduje się już ponad 200 milionów rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC - także w latach poprzednich.

W połowie 2012 roku Fundusz uruchomił tzw. wirtualnego policjanta - narzędzie wykrywające przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stale monitorujące bazę polis OC. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie obowiązkowego OC sięga 98%. Ubezpieczyciele zobowiązani są bowiem do przesłania do UFG informacji o polisie w ciągu 14 dni od daty jej sprzedaży.

Obecnie po polskich drogach porusza się ok. 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów, które powodują ok. 5,5 tys. wypadków rocznie. Mamy nadzieję, że już wkrótce te liczby się zmniejszą.

Źródło: Biuro Prasowe UFG.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: prawo ubezpieczenia komunikacyjne

strona główna

Komentarze

 
26.11.2012 13:30:11
Kary rosną, pewnie znów dotkną tych którzy trzymali auto nieubezpieczone w garażu, piraci pewnie mają to gdzieś!
Janek
rozwiń
26.11.2012 14:06:25
I bardzo dobrze, według mnie kary powinny jeszcze bardziej wzrosnąć nawet do 5 tys! Byle w końcu do niektórych pustych łbów coś wpadło!
dragon
rozwiń
15.02.2013 20:50:03
A mi przed końcem ubezpieczenia POlicja zatrzymała dowód za pęknięte lusterko .Zabrali dowód ,a że ciężko było dostać takie samo lusteko ,to spużniłem się z ubezpieczeniem,bo nie zrobiłem na czas przeglądu .W tym samym czasie weszło zasrane UFG.Za brak przeglądu ubezpieczyciel chciał 5000zł!!!!!! Oczysiście olałem UFG i ubezpieczyciela złodzieja i od tamtej pory jeżdżę bez przeglądu i bez ubezpieczenia.Jeżdże po całej POlsce i jak mnie zatrzymają ,to i tak będę jakieś parę tysi do przodu.Ubezpieczenie mojego samochodu to 1500zł za rok.
blebleble
 
1.06.2013 18:02:26
Prosze przeliczyc mi skladkie OC na rok 2013. Ford Fiesta 1/1 rocznik 1994.kolo 100.przebiek przewidywany na rok ubezpieczeniowy okolo 5.000.km Nr.Tel.782792520
kulka !B6fqjJaYBz
 
10.09.2013 11:29:49
co to znaczy "przebiek' ?
xyZ
rozwiń
26.09.2013 23:27:49
zgadzam się z karami jak ktoś jeżdzi, lecz jak np. wyjeżdzam na 1-2 lata i samochód stoi w garażu to dlaczego muszę tracić czas i szukać po rodzinie chętnych aby odnalezli moją kartę samochodu i ubezpieczenia w domu i pojedchali przedłuzyć umowę. Czy nie można tego zrobić po powrocie płacąc odsetki? Dlaczego rzęd i politycy liczą na nasze zaufanie a nas traktują jko kryminalistów ? W USA czy Angli nikt nikomu do garazu nie zagląda. Masz ubezpieczenie - jeżdzisz, nie masz stoisz a jazda bez niego kosztuje wtedy b. drogo.
bb !sCgzsY3HAn
 
21.11.2013 14:17:31
Co z tego, że ubezpieczyciele są zobowiązani do powiadomienia o zawarciu oc jak nie informują ufg o zerwaniu umowy. Posiadam agencję, i masa jest osób które wypowiadają umowę na ciągniki, przyczepy, przyczepki, bo stoją w stodole nieużywane.
agent 007
 
2.01.2014 17:38:45
Mam taki problem. spóźniłem się o niemalże miesiąc z opłatą OC termin miałem 28 listopada a wykupiłem polisę dopiero 23 grudnia. Czy jest szansa, że uniknę kary??
przemek !LH+u8BdeGJ
 
9.01.2014 21:38:55
Lepiej by drogi naprawili!!!!!
DW !2NQNSVb1ed