Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Kary za brak OC w 2011 roku

Sprawdź składkę

Zobacz także

  • Ubezpieczenie samochodu
    Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
  • Ubezpieczenie OC
    Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Od czego zależy wysokość składki za OC komunikacyjne? Jak wyglądają kwestie dochodzenia odszkodowania z OC? Jak można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
  • Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać.
    Osoby zawodowo uprawiające sport wiedzę, że ubezpieczenie jest niezbędne. Ale nawet jeśli jesteś tylko amatorem sportu, powinieneś pomyśleć o polisie dla siebie. Zwłaszcza, że w sporcie nie trudno o kontuzję.

4
STY
2011
Podstawowa sankcja za brak ubezpieczenia OC w 2011 roku będzie niższa o 3,4%. Z ustaleń Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że pełna kara za brak ubezpieczenia obecnie wynosi 1.980 złotych. W ubiegłym roku właściciel samochodu osobowego musiał zapłacić 2.050 złotych, jeżeli pozostawał bez OC dłużej niż 14 dni.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych jeżdżących po polskich drogach. Brak polisy OC jest karalny, a wysokość opłat za brak OC jest ustalana na dany rok kalendarzowy i uzależniona od wysokości kursu euro.

Z szacunków UFG wynika, że liczba pojazdów jeżdżących bez ważnej polisy ubezpieczenia OC sięga około 200 tysięcy. Do kontroli obowiązkowych polis zobowiązane są organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, organy celne, Policja, Straż Graniczna oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Najwięcej zgłoszeń o braku aktualnego ubezpieczenia OC do UFG napływa z Policji. Pierwsze 10 miesięcy 2010 roku przyniosły prawie 33 tysiące zawiadomień, czyli niemal 40% więcej niż rok wcześniej.

„Dzięki przeprowadzonym usprawnieniom w bazie danych o polisach OC, coraz częściej przeprowadzamy też własne kontrole” – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. „Na przykład osoby, które według danych Ośrodka Informacji UFG - mają przerwę w ubezpieczeniu tego samego auta – proszone są przez Fundusz, o okazanie ważnej polisy OC lub zapłatę kary za jej brak".

Kara pieniężna za brak OC nie jest jedyną konsekwencją. W przypadku gdy nieubezpieczony zostanie sprawcą wypadku spadną na niego dodatkowe koszty. Zarówno właściciel pojazdu, jak i sprawca wypadku muszą zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom zdarzenia. Obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi około 18 tysięcy postępować o zwrot wypłaconych odszkodowań. Średnią wartość szkody szacuje się na 10 tysięcy złotych, a rekordowa kwota do zwrotu wynosi prawie 700 tys. złotych.

Kary za brak OC w 2011 roku przedstawiają się następująco:

Kary za brak OC

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: prawo ubezpieczenia komunikacyjne

powrót

Komentarze

rozwiń
17.03.2011 15:23:17
Miesiąc temu wisiała nade mną groźba kary za brak OC. Ktoś życzliwy podpowiedział mi, żebym poszukał agenta, który nie rozlicza się elektronicznie. Trwało to dwa dni i wykonałem wiele telefonów, ale się udało. Uniknąłem kary, choć za ubezpieczenie OC zapłaciłem jak za zboże. W sumie gdybym zapłacił tą karę za nieposiadanie OC byłbym 1600 zł w plecy. Dlatego, jeśli kupujecie nowy samochód nie zapomnijcie o OC! Kary za jego brak są okropnie wysokie. I polecam mieć w rodzinie agenta Tomka..
Szczęśliwy zapominalski
rozwiń
19.03.2011 7:07:01
Szukam najtańszego --OC-od 40 lat,tylko płaczę ,nie miałem nigdy ,kolizji .
walek32@vp.pl !cDyzut9dEa
 
21.03.2011 9:58:14
Ja sobie uświadomiłem, że miesiąc temu skończyła mi się ważność polisy OC. Jaka kara za jej brak mi grozi? Proszę o szybką odpowiedź. Ps. Samochód Fiat Punto 1.2, ważny przegląd.
Romek D.
 
21.03.2011 10:29:15
Witam, Jeżeli umowa OC nie została wypowiedziana to następuje automatyczna kontynuacja i posiada Pan ochronę ubezpieczeniową, proszę udać się do ZU i przedłużyć polisę. Jeżeli wypowiedział Pan polisę w terminie ustawowym czyli min. 1 dzień przed końcem umowy ubezpieczenia to niestety jest przerwa w ubezpieczeniu i grozi Panu zapłata kary do UFG ( o wysokości kar piszemy na stronie głównej ipolisa.pl)
Ipolisa.pl
rozwiń
26.03.2011 14:50:27
witam, co jeśli przerwa w ubezpieczeniu dotyczy jakiegoś okresu wstecz, np. 2009 roku? Czy wówczas kara jest naliczana zgodnie ze stawką w bieżącym roku, czy w roku braku polisy?
Broccolli
rozwiń
26.03.2011 15:00:26
Czy jest możliwe ubezpieczenie samochodu (OC) bez pozytywnej decyzji z przeglądu technicznego? Np. gdy samochód stoi przez długi czas nieużywany z powodu niesprawności uniemożliwiającej uruchomienie silnika - ubezpieczenie jest obowiązkowe, natomiast samochód nie ma szans zostać dopuszczony do ruchu drogowego (badanie techniczne), bo ma niesprawny silnik- zaś właściciel nie chce inwestować w jego naprawę? Czy jest możliwy wykup w takiej sytuacji ubezpieczenia z jakimkolwiek potwierdzeniem, że samochód jest niezdatny do ruchu i właściciel nie zamierza nim jeździć (bo to nawet technicznie niemożliwe) , zamiast pieczątki z badania technicznego?
Rar
 
1.04.2011 18:17:04
witam kupilem auto z polisa i polisa miala zaplacona 1 rate z 2 a polisa jest do pazdziernika 2011 r to to z Art.31.1 moge kontynułowac polise poprzedniego włascicielas auta a poo skonczenu moge ją wypowiedziec albo dac do kalkulacji i przepisac ja na siebie według prawa prodze o porade
m
 
22.05.2011 12:39:40
witam 3 dni temu skonczyła mi sie polisa czy moge jezdzic autem czy musze poczekac jak oplace składke
romek !bBZJn3gO0K
 
5.06.2011 20:04:52
odpowiedź dla Rar: jeśli samochód jest niesprawny i właściciell nie ma zamiaru go już używać to lepiej go sprzedać lub zezłomować, tańszy koszt niż wykup polisy, a firm wystawiających zaświadczenia jest dużo... odpowiedż dla romek: jeśli to był termin opłacenia raty to nie masz się czym martwić ale jeśli było to zakończenie ochrony przez koniec polisy to koniecznie udaj się do jakiegoś agenta lub zadzwoń do jakiejś firmy która sprzedaje przez telefon polisy, wtedy unikniesz kary w razie kontroli, a jeśli chodzi o ściganie tych co polisy nie posiadają to firmy ubezpieczeniowe po niedługim czasie przekazują informacje o niezawarciu kolejnej umowy do policji itp.
s60modpl
 
10.06.2011 12:33:25
Co? pierwsze słysze żeby ubezpieczyciele robili takie rzeczy. To zdaje się nie jest zgodne z prawem. I przekazują te informacje o nieprzedłużeniu ubezpieczenia w ramach czego? podejrzenia o popełnieniu wykroczenia!? Towarzystwom ubezpieczeniowym nic do tego, czy z nimi przedłużam, czy nie!
nie ma bata
poprzednie 4 3 2
1
następne