Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Ubezpieczenie samochodu
  Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
 • Ubezpieczenie OC
  Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Od czego zależy wysokość składki za OC komunikacyjne? Jak wyglądają kwestie dochodzenia odszkodowania z OC? Jak można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
 • Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać.
  Osoby zawodowo uprawiające sport wiedzę, że ubezpieczenie jest niezbędne. Ale nawet jeśli jesteś tylko amatorem sportu, powinieneś pomyśleć o polisie dla siebie. Zwłaszcza, że w sporcie nie trudno o kontuzję.

8
MAJ
2012
Z dniem 11 lutego 2012 roku weszły w życie zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dowiedz się w jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC i jakie korzyści dla polskich kierowców przyniosła w tym zakresie nowelizacja ustawy - a jest ich niemało.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów na mocy ustawy dotyczącej ubezpieczeń komunikacyjnych. Dlaczego polisa OC jest tak ważna? Na drogach często zdarzają się kolizje i wypadki, w wyniku których powstają szkody na osobach lub w mieniu, za które bez OC musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni - sumy odszkodowawcze czasem bywają horrendalne. Ubezpieczenie OC chroni nas w podobnych sytuacjach gwarantując rekompensatę szkód przez firmę ubezpieczeniową. Umowę z ubezpieczycielem podpisujemy na okres 12 miesięcy.

A w jakich sytuacjach możemy wypowiedzieć polisę OC?

Wypowiedzieć umowę OC możemy:

 1. Gdy nasza umowa OC dobiega końca (i stajemy przed dylematem: kupić nową lub kontynuować współpracę z danym Ubezpieczycielem).
 2. Gdy kupujemy samochód (i stajemy przed dylematem: kupić nową lub kontynuować polisę poprzedniego właściciela).

W pierwszym przypadku, gdy kończy się okres na który została zawarta przez nas umowa OC, sytuacja przedstawia się w prosty sposób: albo najpóźniej na 1 dzień przed końcem trwania umowy wypowiemy polisę OC u obecnego Ubezpieczyciela, albo dalej kontynuujemy z nim współpracę (jeśli nie wypowiemy umowy to zostanie ona „automatycznie” zawarta na kolejne 12 miesięcy).

Wprowadzone z dniem 11 lutego 2012 zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych prowadziły parę udogodnień dla kierowców w tymże zakresie:

 1. Wcześniej aby wypowiedzieć ubezpieczenie samochodowe OC, właściciel pojazdu musiał doręczyć wypowiedzenie ubezpieczycielowi nie później niż na 1 dzień przed upływem dwunastomiesięcznego okresu ubezpieczenia. Mówiąc krótko, liczył się moment, gdy ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie do zapoznania się. Teraz wystarczy nadać nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (bardzo ważne: tylko Poczta Polska!). Kierowca musi pamiętać też o zachowaniu dowodu nadania przesyłki pocztowej. O terminie złożenia wypowiedzenia decyduje data stempla pocztowego.

 2. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość składania wypowiedzenia OC agentowi ubezpieczeniowemu. Oświadczenia składane w związku z zawartą umową ubezpieczenia agentowi ubezpieczeniowemu, jak mówi przepis art. 16a, uznane będą za złożone zakładowi ubezpieczeń.

 3. „Automatyczne” zawarcie umowy ubezpieczenia OC, bez naszego udziału, na kolejny okres 12 miesięcy, powinno zostać potwierdzone w formie pisemnej przez ubezpieczyciela w terminie 14 dni od daty jej zawarcia. Uwaga: ważne! Zmiany nie mają zastosowania do umów ubezpieczenia OC zawartych do 10 lutego 2012 r. Polisy OC zawarte przed tą datą obowiązują jeszcze stare zasady!

Kupiłem auto, co z OC?

W sytuacji gdy kupimy od kogoś samochód, wraz z pojazdem nabywamy także prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC od dnia przeniesienia prawa własności (podpisania umowy sprzedaży lub darowizny).

Nabywca może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu i zawsze w formie pisemnej. Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia. Nowe przepisy wskazują, że zbywca ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela obie strony odpowiadają za zapłatę należnej składki.

Jeżeli nie chcemy zmieniać Ubezpieczyciela i wolimy kontynuować ubezpieczenie OC, które zawarł wcześniejszy właściciel pojazdu, umowa OC będzie ważna do końca czasu na który została zawarta, chyba że ją wcześniej wypowiemy. Należy też pamiętać o tym, że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela pojazdu może dokonać rekalkulacji składki z tytułu ubezpieczenia OC, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności.

Wypowiadać czy nie wypowiadać polisy OC? Najlepiej sprawdzić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń OC, ile będzie wynosić najtańsze OC dla naszego pojazdu i na tej podstawie podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy. Tutaj możesz porównać ceny ubezpieczeń OC:

Podsumowując, nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadzone z dniem 11 lutego 2012 roku, są pozytywne dla kierowców, poprawiają wzajemne relacje stron umowy ubezpieczenia, precyzują i porządkują prawa i obowiązki posiadaczy ubezpieczenia OC.

Wzory wypowiedzenia ubezpieczenia OC

Aktualnie obowiązuje kilka wzorów wypowiedzenia OC w zależności od okoliczności. Wyróżniamy:

wzór wypowiedzenia umowy na koniec okresu ubezpieczenia

wzór wypowiedzenia OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia

wzór wypowiedzenia OC nabywcy

Autor: Joanna Kubica

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne prawo

powrót

Komentarze

 
8.05.2012 18:13:12
No i super:)W końcu ktoś do kupy zebrał wiadomości, bo po nowelizacji w kwestii wypowiedzenia umowy OC był prawdziwy bajzel
ktoś
rozwiń
8.05.2012 23:05:46
Ja co rok zmieniam ubezpieczyciela, bo najtańsza składka co rok wychodzi mi w innej firmie.
Marek P
 
8.05.2012 23:06:48
same towarzystwa mają problem z nowelizacją, niektóre stoją na stanowisku, że do polis zwartych przed 11.02.2012 wciąż stosować należy stare zasady a inne wprowadziły naturalnie nowe zasady i nie stosują okresu przejściowego
Marek
 
9.05.2012 8:44:14
Bo zgodnie z tą ustawą, polisy zawarte przed 11.02 są po staremu. Ubezpieczyciel łamie prawo jak nie stosuje się do nowych przepisów.
Karola !j815E8effK
rozwiń
20.07.2012 15:07:47
Witam. Proszę o pomoc i poradę. Przy zakupie samochodu zrezygnowałam z poprzedniego ubezpieczenia i przesłałam do ubezpieczyciela tę informację faksem (mam dowód przesłania) a ubezpieczyciel nie uważa tego za dokument i żąda ode mnie zapłacenia składek. Czy fax jest dokumentem wiarygodnym ? Dziękuję za ewentualna pomoc
Ewa !aHo+gGAwAi
 
27.07.2012 10:37:56
nie wszystkie TU akceptują taką formę jak fax czy mail, z tym to różnie jest...ogólnie najlepiej jest jak coś jest na piśmie potwierdzona podpisem
magda_lenka
 
31.07.2012 15:59:48
Niestety faks tu nie wystarczy. Trzeba zawsze wysłać list (najlepiej polecony) i jakby tego było mało z Poczty - nie z prywatnej firmy typu Inpost. Liczy się termin nadania listu na poczcie. Może wystarczy dosłać ten list i firmie wystarczy? Jak bym tam prowoał
kacper
rozwiń
17.08.2012 20:09:23
Mam problem, w tym samym TU miałem ubezpieczone dwa pojazdy i corocznie ok. m-ca przed końcem okresu ubezpieczenia byłem informowany o propozycji kontynuacji OC. Jedno auto sprzedałem i poinformowałem o tym TU mailem . Ponieważ zbliżał się okres odnowienia polisy OC za drugie auto, a nie miałem z TU żadnych informacji dot. warunków kontynuacji OC wszedłem na stronę ubezpieczyciela (na dane sprzedanego auta, bo tylko takie miałem) i zobaczyłem ofertę z blisko 100% podwyżką. Zainteresowałem się ofertą innej firmy i zawarłem nowe OC, a byłemu TU mailem wypowiedziałem umowę (dzień przed końcem). Niestety otrzymałem informację, że honorują tylko wypowiedzenia pisemne, więc na drugi dzień przesłałem podpisany dokument. Niestety, zostałem poinformowany, że umowa została automat. przedłużona. Obawiam się obciążenia opłatą pod koniec okresu ubezpieczenia i straszenia windykacją. Czy jest jakieś rozsądne wyjście z tej sytuacji?
Darek
rozwiń
23.08.2012 16:25:30
Poprzednią polisę OC miałem zawartą przed 11 lutego 2012 ale było to któreś już kolejne automatyczne przedłużenie. Teraz przyszło kolejne automatyczne przedłużenie i zapłaciłem już 1 ratę. 1) czy mogę wypowiedzieć tą polisę i ubezpieczyć się w innym towarzystwie. 2) czy dostanę zwrot wpłaconej już składki (oczywiście po odjęciu proporcjonalnym kwoty wynikającej z liczby dni od czasu początku nowego okresu ubezpieczenia).
Pawel
rozwiń
8.11.2012 11:21:00
mtu TO NAJGORSZA FIRMA JAKA MOZE BYC KROJA NA KAZDYM KROKU.POPRZEDNI WLASCICIEL MA 14 DNI NA ROZWIAZANIE UMOWU CZYLI JA JAKO NOWY NABYWCA POWINIENEM PLACIC PO TYCH 14 DNIACH A ONI LICZA OD PODPISANEJ UMOWY=BANDA ZLODZIEI NIC DODAC OSTRZEGAM PRZED 'mtu" z Sopotu
wOJTEK
poprzednie 4 3 2
1
następne