Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Darowizna samochodu - prawa i obowiązki formalne

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Zasada winy i ryzyka w OC
  Zasada winy i ryzyka w polskim prawie cywilnym to dwie kluczowe zasady, dzięki którym możemy domagać się rekompensaty za poniesione straty w wyniku szkodliwego działania osób trzecich.
 • Bagaż lotniczy bez tajemnic
  Szybkość, komfort oraz atrakcyjne promocje cenowe sprawiają, że podróż samolotem powoli staje się normą w Polsce. Nie oznacza to jednak, że ten środek transportu nie pozbawiony jest wad – mnogość linii lotniczych powoduje, że każdy przewoźnik określa własne limity odnośnie bagażu. Jeżeli więc zależy ci na tym, aby lot przebiegł bez żadnych niespodzianek, koniecznie poznaj podstawowe zasady dotyczące przygotowania bagażu!
 • Zanim pożyczysz samochód
  Pożyczanie samochodu może skończyć się źle nie tylko dla tego, kto wypożycza. Jazda cudzym pojazdem może dla kierowcy oznaczać niemałe kłopoty.

22
MAJ
2012
Darowizna jest przeniesieniem własności samochodu, podobnie jak sprzedaż, jednak pociąga za sobą inne obowiązki formalne. Darowizna samochodu jest często stosowana podczas przekazania własności najbliższym, gdyż zwalnia ich od płacenia podatku. Jest to jednak bardziej skomplikowana procedura niż tylko uściśnięcie dłoni chrześniakowi z ceremonialnym wręczeniem kluczyków do auta. Co trzeba wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna samochodu

Kwestię spadków i darowizn reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z art. 888 § 1 darczyńca przez umowę darowizny zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W celu przekazania darowizny darczyńca powinien złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego. W sytuacji, gdy umowa darowizny samochodu została zawarta w formie pisemnej z pominięciem notariusza, to również staje się ważna, jeżeli darczyńca wydał samochód obdarowanemu.

Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Umowa darowizny powinna zawierać następujące elementy składowe:

 1. Określenie terminu i miejsca zawarcia umowy darowizny.
 2. Oznaczenie stron umowy (Darczyńcy i Obdarowanego) z podaniem szczegółowych danych identyfikacyjnych.
 3. Oświadczenie Darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności przedmiotu darowizny, czyli w naszym przypadku, samochodu.
 4. Określenie danych identyfikacyjnych przedmiotu darowizny: marka i model samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny itd.
 5. Oświadczenie Darczyńcy o braku obciążeń przedmiotu darowizny zobowiązaniami na rzecz osób trzecich oraz o tym, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem byłby wymieniony pojazd, a także o tym, że nie stanowi on przedmiotu zabezpieczenia.
 6. Oświadczenie Darczyńcy o darowaniu Obdarowanemu wymienionego auta.
 7. Oświadczenie Obdarowanego o przyjęciu darowizny.
 8. Określenie terminu wydania przedmiotu darowizny.
 9. Oświadczenie Darczyńcy o stopniu pokrewieństwa z Obdarowanym i o liczbie dokonanych na jego rzecz darowizn (ma to duże znaczenia przy uiszczaniu podatku od darowizn).
 10. Zobowiązanie Obdarowanego do pokrycia ewentualnych kosztów związanych z umową darowizny.
 11. Podpisy stron umowy: Darczyńcy i Obdarowanego.

Dużo zachodu? Jeżeli sporządzimy umowę darowizny u notariusza, mamy pewność, że będzie wykonana dobrze i niczego w niej nie zabraknie.

Podatek od darowizny

Przejdźmy do punktu, który interesuje wielu najbardziej, a więc podatku od darowizny. Podatek to najmniej przyjemny aspekt przy darowiźnie samochodu. Zgodnie z art. 1 ust. 1 o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie tytułem darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 4 niniejszej ustawy zwalnia od podatku nabycie własności przez małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (rodzice), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego tj. od dnia zawarcia umowy lub od dnia otrzymania samochodu. W sytuacji niezgłoszenia faktu otrzymania darowizny do urzędu skarbowego - nabycie własności rzeczy podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej.

Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego nie obejmuje następujących przypadków:

 1. Po pierwsze, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy ostatnio nabytych nie przekracza kwoty 9.637 zł (dla I grupy podatkowej).
 2. Po drugie, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Obowiązek podatkowy pojawia się w sytuacji złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a gdy zawarcie umowy przebiega bez udziału notariusza, w momencie spełnienia przyrzeczenia, a więc przekazania pojazdu. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

 1. 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
 2. 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
 3. 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Co oznaczają dane grupy podatkowe?

 1. Do I grupy podatkowej zaliczamy: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
 2. Do II drugiej grupy podatkowej zaliczamy: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
 3. Do III grupy podatkowej zaliczamy innych nabywców.

Stawki podatku od darowizny są następujące:

Kwoty nadwyżki w zł Podatek wynosi
ponad do
1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej
10.278 3 %
10.278 20.556 308 zł 30 gr i 5 % nadwyżki ponad 10.278 zł
20.556 822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł
2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej
10.278 7 %
10.278 20.556 719 zł 50 gr i 9 % od nadwyżki ponad 10.278 zł
20.556 1.644 zł 50 gr i 12 % od nadwyżki ponad 20.556 zł
3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej
10.278 12 %
10.278 20.556 1.233 zł 40 gr i 16 % od nadwyżki ponad 10.278 zł
20.556 2.877 zł 90 gr i 20 % od nadwyżki ponad 20.556 zł

Także w sytuacji gdy chrześniak naszego Kowalskiego jest jego bratankiem, a więc przynależy do II grupy podatkowej, od samochodu o wartości równej 11 000 zł przyjdzie mu zapłacić podatek spadkowy o wysokości 719 zł 50 gr plus 9% od nadwyżki 10. 278 zł (w przypadku auta Kowalskiego ok. 65zł), co daje w sumie kwotę ok. 780 zł podatku. Podatek od darowizny szybko policzycie za pomocą kalkulatora podatków od spadków i darowizn.

Należy też pamiętać, że z chwilą gdy zmienia się właściciel pojazdu, ubezpieczyciel u którego wykupiona jest polisa OC dla danego auta, może dokonać rekalkulacji składki OC. Jeżeli chcemy zmienić ubezpieczenie OC na tańsze, najprościej i najszybciej będzie skorzystać z naszego kalkulatora OC.

Stan prawny dotyczący darowizn i spadków na: luty 2012 r.

Autor: Joanna Kubica

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: darowizna prawo

powrót

Komentarze

 
31.08.2012 11:20:50
Szkoda że tego nie przeczytałam wcześniej, gdy otrzymałam samochód w darowiznie od chrzestnego. Tyle zachodu, że szok.
martyna
 
4.09.2012 18:12:39
Artykuł podaje sprzeczne informacje (jest chyba kopią innych z internetu bo tam jest ten sam błąd). Dla przykładu małżonek raz jest zwolniony na podst art. 4 Ustawy a potem opodatkowany, gdyż należy do 1 grupy.
Karol
 
5.09.2012 9:32:47
Panie Karolu. Art. 4 zwalnia od podatku nabycie własności przez małżonka, JEŻELI zgłosi nabycie własności rzeczy naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego czyli od dnia zawarcia umowy lub od dnia otrzymania samochodu. Jeżeli tego NIE zrobi w terminie, to podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej.
ipolisa.pl
 
3.11.2012 21:08:12
Maż dostał aktem darowizny ciągnik ursus w roku 2001r podpity w urzędzie skarbowym. Dowód rejestracyjny jest na teścia. Mówi że sprzeda go.ma do tego prawo.
zuza !xlSltptSKl
 
14.12.2012 16:09:27
w jaki sposób oblicza się wartość?
Kasia
 
12.01.2013 14:27:51
Wartość samochodu można obliczyć na darmo przez internet, najlepiej wpisać w wyszukiwarce "wycena samochodu" i parę stron wyskoczy.
Asia
 
15.01.2013 16:38:00
Tylko w PL takie rzeczy że skarbówka musi ze wszystkiego zdzierać kasę od obywateli?
Wiktor
rozwiń
3.02.2013 15:34:57
Witam jeżeli spisałam z dziadkiem umowę darowizny samochodu to czy muszę płacić ten podatek w skarbówce?
szyna
rozwiń
5.02.2013 14:00:45
Mam pytanie odnośnie zgaszania darowizny do urzędu, jeżeli wartość samochodu to ok 5000zł a darczyńcą był brat to czy muszę to zgłaszać czy też nie ma takiej konieczności?
Restes
rozwiń
5.02.2013 14:47:46
@Restes. Z powyższego tekstu wynika że rodzeństwo jeśli nie zgłosi w ciągu 6 miesięcy darowizny do urzędu, to podlega opodatkowaniu według I grupy podatkowej. Czyli zgłaszać nie musisz, ale za to zapłacisz podatek. Jeśli auta warte jest 5 tys. a podatek dla grupy pierwszej w tym przedziale wartości auta to 3 proc. czyli podatek jakieś 150 zł. Oceń sam czy lepiej załatwiać po urzędach czy rozliczać podatek? Ja bym wolał zostać z kasą :)
Greg
poprzednie 2
1
następne