Strona główna  |  Wiadomości  |  Co z odszkodowaniem, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia?

Co z odszkodowaniem, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Sytuacje, w których na parkingu zastajemy nasz samochód z wgniecionym zderzakiem lub co gorsza – ulegamy wypadkowi, a sprawca ucieka z piskiem opon, nie zdarzają się tylko w filmach. To dość częste zjawisko na polskich drogach. Co robić, gdy ktoś uszkodził nasz samochód i uciekł z miejsca zdarzenia lub nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC?

W normalnych warunkach koszty naprawy samochodu powinno zrekompensować towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił polisę OC (oczywiście pod warunkiem, że ją w ogóle posiada). My dostajemy odszkodowanie, a winny zostaje ukarany poprzez odebranie zniżek, które wypracował w ostatnim roku bezszkodowej jazdy, co wiąże się jednocześnie z wyższą składką za OC na następnej polisie. Właśnie uniknięcie tych konsekwencji jest głównym powodem, dla którego sprawcy wypadków uciekają z miejsca zdarzenia. Co my możemy wtedy zrobić?

Spis treści

  1. Po pomoc do UFG
  2. Kiedy UFG odmówi wypłaty odszkodowania?

Po pomoc do UFG

Odszkodowanie, kiedy sprawca ucieka w miejsca wypadku Poszkodowany nie jest jednak skazany na pokrycie kosztów z własnej kieszeni. Może liczyć na wypłatę odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który został powołany właśnie z myślą o ofiarach wypadków spowodowanych przez niezidentyfikowanych lub nieubezpieczonych kierowców. Tych drugich w roku 2011 jeździło po polskich drogach niemal 44 tysiące.

Sprawdź, kiedy pomoże Ci UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją działającą non-profit, powołaną w 1990 roku. Członkami UFG są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce i oferujące ubezpieczenie OC komunikacyjne i OC rolników. To właśnie członkowie Funduszu składają się na wypłaty odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez nieznanych lub nieubezpieczonych sprawców.

Jeśli zatem ulegliśmy wypadkowi, sprawca zdarzenia uciekł lub nie posiada ważnej polisy OC, a my nie chcemy pokrywać szkód z własnej kieszeni, musimy udać się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego sprzedającego OC komunikacyjne i zgłosić swoje roszczenia do UFG. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia. Firma kompletuje akta szkody i przesyła je do UFG informując, że poszkodowany zgłasza roszczenie. W 2011 roku do Funduszu wypłynęło aż 6305 podobnych zgłoszeń – to o ponad 6% więcej niż w roku 2010.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca nam odszkodowanie, a sam dochodzi zwrotu tej kwoty od sprawcy wypadku, pod warunkiem że jest on zidentyfikowany. Tak to wygląda w teorii. W praktyce jest mniej kolorowo.

Kiedy UFG odmówi wypłaty odszkodowania?

Posiadasz Autocasco? Zlikwiduj szkodę sam!

Przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówią jasno, że jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie AC, nie otrzyma z UFG świadczenia za szkody materialne, a jedynie za osobowe. O odszkodowanie za szkody materialne może się ubiegać w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarł ubezpieczenie Autocasco.

Art. 106 ust. 1 Ustawy: „Jeżeli poszkodowany, w przypadku szkody w mieniu, może zaspokoić swoje roszczenie na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego, Fundusz wyrównuje szkodę w części, w której nie może być zaspokojona, wraz z uwzględnieniem utraconych zniżek składki oraz prawa do zniżek składki".

Nie jest jednak tak źle. W sytuacjach, kiedy poszkodowany likwiduje szkodę materialną z własnego ubezpieczenia AC, Fundusz rekompensuje m.in. utracone zniżki. Dodatkowo, jeżeli np. nasze AC nie obejmuje holowania lub zawiera udział własny w szkodzie – UFG zwróci nam te koszty. Podobnie jak koszty doubezpieczenia samochodu do wartości sprzed wypadku.

To nie wszystko! Przy kontynuacji polisy AC ubezpieczony może poprosić ubezpieczyciela o dwukrotne wyliczenie ceny Autocasco – z uwzględnieniem wypadku i bez niego. Różnica w składce (nadwyżka za AC) zostanie przez UFG zwrócona ubezpieczonemu na jego wniosek.

Nieznany sprawca i wyłącznie szkoda materialna? UFG nie pomoże

Jeśli sprawca zdarzenia jest zidentyfikowany, lecz nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny najpierw wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, a potem windykuje sprawcę zdarzenia o zwrot odszkodowania wraz z odsetkami.

Co jednak w sytuacji, gdy sprawca wypadku jest nieznany, a szkody powstały wyłącznie w pojeździe? Tutaj na pomoc UFG nie możemy liczyć. Fundusz wypłaci odszkodowanie tylko w momencie, gdy – równocześnie – u któregokolwiek uczestnika wypadku nastąpiło „naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 14 dni”. Jeśli więc zastaniemy na parkingu nasz samochód z wgniecionym zderzakiem lub przerysowanymi drzwiami, nie mamy co liczyć na wypłatę odszkodowania od UFG, zostanie nam pokryć szkody z własnej kieszeni.

Podsumowując, aby uzyskać odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez nieznanego lub nieubezpieczonego sprawcę, trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Wielu kierowców wciąż nie jest ich świadomych, co często skutkuje odmowami UFG w sprawie wypłaty odszkodowania. W ubiegłym roku Fundusz wypłacił odszkodowania w 4161 przypadkach, a odmówił aż w 2115.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-18

Zgłoszenie szkody – jak to zrobić skutecznie?

Do powstania szkody nie potrzeba wiele. Jeden nierozważny ruch i nieszczęście gotowe. Jak zgłosić szkodę, by równie szybko otrzymać odszkodowanie?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-25

Wypadek samochodowy – co zrobić? Instrukcja krok po kroku

Wypadki drogowe to nadal bardzo duży problem w Polsce. W samym 2019 r. miało miejsce ponad 30 000 takich zdarzeń. Czy wiesz, jak się zachować w razie wypadku? Sprawdź, co krok po kroku należy...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie NNW w HDI

Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale bardzo wielu kierowców kupuje je jako dodatek do polisy OC. Czy warto kupić ubezpieczenie NNW w HDI? Jaki jest zakres ochrony tej polisy?

Czytaj więcej
Komentarze
Patrycja
2014-02-04 23:00
Witam, jeśli potrzebujesz pomocy w dochodzeniu roszczeń i odszkodowania powypadkowego skontaktuj się z Kancelarią Odszkodowawczą Cito w Krakowie. Pracują tam rewelacyjni ludzie, którzy świetnie poprowadzą sprawę !
odpowiedz