Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Podstawowa klasyfikacja ubezpieczeń
  Na rynku pojawia się coraz więcej agencji ubezpieczeniowych, które posiadają w swojej ofercie mnóstwo rodzajów ubezpieczeń. Każdy, kto szukał kiedyś ubezpieczenia dla siebie lub kogoś bliskiego wie, że odnalezienie najlepszej opcji wśród tylu możliwości jest bardzo trudne i czasochłonne. Wybór dobrej polisy ułatwi zapoznanie się z różnymi typami ubezpieczeń.
 • Jesteś właścicielem psa? Sprawdź, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC pupila
  Ubezpieczenie zwierząt domowych dla wielu Polaków może się wydać dziwactwem lub kaprysem właścicieli czworonogów. Nic bardziej mylnego. Posiadanie zwierzęcia to przede wszystkim odpowiedzialność za jego zdrowie oraz za wyrządzone szkody osobom trzecim, a tylko ubezpieczenie OC pozwoli nam zminimalizować poniesione z tego tytułu koszty.
 • Jak kształtowała się historia ubezpieczeń w Polsce?
  Pierwsze wzmianki o ubezpieczeniach na terenie Polski pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Choć ówczesne polisy miały nieco inny charakter niż obecne, ich głównym celem była ochrona i wsparcie finansowe ubezpieczonych. Pierwsze ubezpieczenia działały na zasadzie zorganizowanej pomocy sąsiedzkiej, a także powstawały tzw. kasy ogniowe, wspierające ofiary pożarów.

8
LIS
2012
Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Pomyślałeś o wszystkim? Proces sprzedaży pojazdu nie ogranicza się tylko do kwestii ceny oraz stanu technicznego auta. Niemniej ważne są ustalenia odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. Problemy z ubezpieczeniem OC są jednymi z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Wcześniejsza rozmowa obu stron pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i komplikacjami.

kupno-sprzedaz

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinien dysponować podstawową wiedzą na temat tego co się dzieje z ubezpieczeniem przy transakcji kupna-sprzedaży. Wszelkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia OC są zapisane w umowie ubezpieczeniowej, którą posiada właściciel pojazdu. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca samochodu? Co powinien wiedzieć nabywca?

Kupuję samochód – krótki poradnik

Nowe auto to znaczny wydatek, dlatego przymierzasz się do kupna używanego. Znalezienie dobrego, sprawnego samochodu po przyzwoitej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo to wytrwale szukasz, oglądasz propozycje sprzedawców, pytasz znajomych czy nie znają kogoś kto sprzedaje auto itd. Gdy wreszcie spotkasz człowieka, który zaoferuje ci rozsądną cenę za samochód, a pojazd po jeździe próbnej i przeglądzie wyda się w dobrym staniem technicznym, uważaj, bo to jeszcze nie wszystko. Została jeszcze kwestia ubezpieczenia.

 • Poproś sprzedawcę o przedstawienie polisy OC. Z chwilą gdy kupisz auto, razem z samochodem przejdzie na ciebie także jego ubezpieczenie OC a wraz z nim prawa i obowiązki wynikające z posiadania polisy.

 • Zrezygnuj z kupna pojazdu, jeśli sprzedający nie dostarczy ci umowy ubezpieczenia OC. Może się się okazać, że w ogóle się nie ubezpieczał lub nie opłacił składki. Gdy kupisz taki samochód, będziesz się musiał liczyć z możliwymi konsekwencjami. Nieopłacona składka? Ubezpieczyciel zapuka do twoich drzwi. Uwierzyłeś sprzedawcy na słowo, że auto było ubezpieczone, a prawda okazała się inna? Zapłacisz karę za brak ubezpieczenia (nie mówiąc już o tym, co by się stało gdybyś jeżdżąc bez ubezpieczenia spowodował wypadek).

 • Upewnij się, że sprzedający opłacił składkę OC – poproś go o dowód wpłaty.

 • Zapoznaj się z umową ubezpieczenia, ponieważ zawarte są w niej informacje dotyczące postępowania w sytuacji kupna-sprzedaży pojazdu.

 • Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej (chyba że dany ubezpieczyciel akceptuje drogę mailową lub faks). Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia - w przypadku wysłania rezygnacji Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego (zobacz: wzory wypowiedzenia OC).

 • Jeżeli postanowisz nie wypowiadać przejętej polisy OC, pamiętaj że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela samochodu może dokonać rekalkulacji składki, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nowemu nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności. Nie odpowiada ci taka sytuacja? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i sprawdź ile wynosi najtańsze OC dla twojego samochodu.

 • Gdy nie wypowiesz umowy OC nabytej wraz z nowym pojazdem, będzie ona ważna do końca czasu na który została zawarta.

Sprzedaję samochód

Kwestie ubezpieczeniowe to nie tylko problem kupującego, ale również sprzedającego. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów zadbaj o zamknięcie kwestii ubezpieczeniowych i dogadaj się z kupującym. Nowe przepisy wskazują, że sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli rozłożyłeś składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się twój obowiązek ich płacenia. Jednak gdy nie powiadomisz zakładu ubezpieczeń o dokonanej transakcji, ubezpieczyciel zażąda zapłaty od ciebie, bo nic nie wie o sprzedaży!

Jeżeli nowy właściciel auta tuż po zakupie pojazdu spowoduje wypadek, to już nie twój problem. Chyba że nie pofatygowałeś się i nie poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Wtedy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do ciebie w związku z konsekwencjami za wyrządzoną szkodę. Oczywiście, gdy udowodnisz, że w momencie wypadku nie byłeś już właścicielem auta, unikniesz odpowiedzialności za cudzą szkodę. Jednak czy warto tracić czas i niepotrzebnie się denerwować? Nie. Dlatego natychmiast po dokonaniu transakcji poinformuj o tym zakład ubezpieczeń i miej problem z głowy.

Autor: Joanna Kubica

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia majątkowe ubezpieczenie OC

powrót

Komentarze

 
9.11.2012 14:19:44
Im mniejsza świadomość społeczeństwa, tym lepsze życie mają oszuści i złodzieje aut. Niestety, niektórzy kupujący auta dadzą sobie wcisnąć wszystko, mądrzy są dopiero po szkodzie. Jak to Polacy.
Benio
rozwiń
10.11.2012 19:25:35
Ja w sprawie artykulu "Kupuję samochód – krótki poradnik" Ten co pisal ten artykul o kupnie i "OC" to pomyleniec ktory usiluje usiluje sklocic sprzedajacego z kupujacym o to, czy posiada wazne albo nie posiada OC. TU, probuja zrzucic problem OC na uzytkownikow straszac ich karami itp. Prawidlowo, to nowy nabywca pojazdu powinien zakupic polise ubezp. w momencie rejestracji pojazdu, placac za za swoj okres uzytkowania pojazdu, a sprzedajacy powinien sprzedany pojazd odmeldowac w nastepnym dniu po sprzedazy pojazdu, ktory to fakt odnotowany jest na umowie kupna /sprzedazy. Tylko ze te leniwe worki ziemniaczane z TU, tego nie robia bo im tak wygodniej, a moze kogos sie przy okazji naciagnie na podwojne ubezpieczenie i bedzie wiecej skasowanych pieniedzy.... Jest logiczna sprawa ze posiadacze pojazdow maja rozmaite okresy bezszkodowej jazdy, jedni posiadaja 100% drudzy 60% za bezszkodowa jazde - jak mozna to pogodzic ze ktos jezdzi na moim OC...? Uwazam ze najwyzszy czas skonczyc te zlodziejskie praktyki TU, i placic za okres ubezpieczenia w ktorym jest sie faktycznie wlascicielem pojazdu, a nie placic podwojne ubezpieczenie - za sprzedany i za nowo nabyty pojazd. Ponad to, my uzytkownicy powinnismy miec mozliwosc odmeldowania poj. z ubezp.,np.jesli pojazd uzywany jest sezonowo lub jest dluzej niesprawny lub gdy jest nam niepotrzebny bo mamy nowy pojazd a stary czeka na nybywce, itd.... Tak jak jest w innych krajach, i prosze nie straszyc nastepstwami nie posiadania polisy bo za ten balagan sami jestescie odpowiedzalni !!! A nasz Rzad/Sejm dalej niech radzi we swiat , dajac pole do popisu naciagaczom, zamiast tworzyc przepisy ktore maja sens i logike!
Rost !q5ylALVuDU
rozwiń
12.11.2012 12:53:38
Polisa sprzedającego rozwiąże się automatycznie po zakończeniu okresu na jaki została wcześniej wykupiona. http://ubezpieczenia.comperia.pl/dwa-podejscia-do-ubezpieczenia-oc.html. Dzięki temu nabywca samochodu nie musi się już martwić, że będzie musiał zapłacić OC w obydwu towarzystwach. Dokona zapłaty tylko w tej instytucji, w której wykupił swoją polisę.
Marian !IFJp/rPpZs
 
7.02.2013 18:38:14
Witam kupiłam w tym roku Auto z wykupionym rocznym oc .(dostałam umowę z ubezpieczalnią od właściciela) jak również Zostało to ujęte w umowie kupna - sprzedaży, jakie było moje zdziwienie gdy zadzwoniłam do ubezpieczalni by przepisać na siebie oc że poprzedni właściciel auta nie opłacił składki i polisa wygasła a że co dopiero z nimi zawarł umowę przez internet to teraz spadło to na mnie. czuje się oszukana gdyż te oc było jednym z głównych powodów dla których własnie te auto a nie inne. Czy mogę jakoś walczyć by były właściciel wywiązał sie z umowy jaką zawarł ? Albo czy mogę go gdzieś podać ? Czy tylko pozostała mi droga sądowa?
Gosia
 
17.04.2013 18:46:15
I jak Gosia dowiedziałąś sie czegoś
czazkk1 !ZZFzNvziL8
rozwiń
27.04.2013 10:10:53
Kupiłam auto w styczniu OC było opłacone do maja przez poprzedniego właściciela a teraz ubezpieczenie mi przysłało wiadomość że mam im opłacić wyrównanie co to znaczy?????
Agnes
 
27.06.2013 8:19:22
Agnes, wyrównanie wynika z różnicy zniżek jaką posiadasz a dotychczasowym kupującym. Pewnie on miał -60% a ty mniej. Musisz to dopłacić
Sylwester
rozwiń
15.10.2013 21:54:59
Jak to jest z ubespieczeniem auta po poprzednim włascicielu kiedy on mialł auto ubespieczone do maja 2014 roku.Ja kupuje auto i mam miesiac na zarejestrowanie,poczym dostaje nowy dowód z nowym numerem rejestracyjnym pojazdu. I co teraz jesli stara polisa jest pod innym numerem dowodu rejestracujnego.Czy ona nadal obowiazuje czy juz nie.
TANGO1985 !9vf+pbUh4Q
 
21.10.2013 16:38:32
przyłączam się do pytania wyżej też mam oc do maja
pijey
 
25.10.2013 10:23:13
OC jest na Twoje nazwisko więc prawnie nadal jest ważne.
aaaa !s4U1PAkYwg
poprzednie 3 2
1
następne