Twoje konto | Panel agenta
Oblicz składkę
Porównaj oferty
Zamów ubezpieczenie
Na życie
Turystyczne / Narciarskie
Nieruchomości
Samochodowe

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Sprawdź składkę

Zobacz także

 • Ubezpieczenie samochodu
  Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak ubezpieczenia samochodowe, czyli obejmujące ochroną zarówno pojazd, jak i jego właściciela, kierowcę, a nawet pasażerów. Podpowiadamy jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie samochodu oraz jakie prawa i obowiązki wynikają z umów ubezpieczeniowych OC i AC.
 • Najtańsze OC i tanie AC
  Marzenie kierowców o tanim ubezpieczeniu samochodu może się łatwo ziścić. Wystarczy przestać sugerować się typowym sloganem towarzystw ubezpieczeniowych: "U nas najtańsze OC", wiedzieć jak zapracować na tanie OC i AC w pakiecie, znaleźć złoty środek między ceną i zakresem w polisie autocasco, a przede wszystkim nie tracić czasu na samodzielne poszukiwanie ofert towarzystw. Są prostsze sposoby na najtańsze ubezpieczenie.
 • Złośliwość Losu w mieszkaniach i domach
  Nie tak dawno temu Liberty Direct uruchomiło nową kampanię telewizyjną, w której znana już z wcześniejszych animowanych spotów Złośliwość Losu, będzie zachęcać do zakupu ubezpieczeń nieruchomości. Reklamy emitowane będą w TVP, TVN, Polsacie oraz w stacjach tematycznych.

14
CZE
2012
Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawowo, co oznacza że odpowiedzialność każdej firmie ubezpieczeniowej z tytułu umowy OC jest taka sama. Od czego jednak chroni ubezpieczenie OC? Chroni kierowcę, pasażerów, czy może samochód? Kiedy możemy skorzystać z polisy OC i czy są jakieś granice odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych?

Ubezpieczenie OC jest niczym innym jak obowiązkiem nałożonym przez Ustawodawcę na posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczącym zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody w związku z ruchem posiadanego pojazdu. Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).

Właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia OC z wybraną przez siebie firmą ubezpieczeniową, która samodzielnie ustala taryfy oraz wysokość składek – oczywiście po uprzedniej kontroli tych taryf przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy.

Jako że ubezpieczenie OC jest uregulowane prawnie, każda Firma Ubezpieczeniowa zapewnia w ramach polisy taką samą ochronę. Jaką?

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Ubezpieczenie OC zapewni ochronę jeśli np. spowodujemy kolizję, w wyniku której uszkodzimy czyjś samochód lub potrącimy pieszego czy rowerzystę, którzy na skutek kolizji doznają uszczerbku na zdrowiu. Dzięki ubezpieczeniu OC nie musimy wówczas pokrywać kosztów naprawy i leczenia z własnej kieszeni, wyręcza nas w tym ubezpieczyciel, który pokrywa szkody do określonych ustawowo sum gwarancyjnych:

 • 5 mln euro za szkody na osobach,
 • 1 mln euro za szkody w mieniu.

Powyższe sumy gwarancyjne odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Na pierwszy rzut oka są one horrendalne, ale weźmy dla przykładu kolizję kilku pojazdów, w wyniku której większość pasażerów jest poszkodowana i doznaje wielu obrażeń, np. uszkodzenia kręgosłupa, czy kończyn, a niektórzy są skazani dożywotnio na wózek inwalidzki. Sprawca zdarzenia zobowiązany jest nie tylko do naprawy szkód materialnych, ale również tych osobowych związanych z zadośćuczynieniem za ból, cierpienie, rehabilitację a często i utratę zarobków czy płacenie renty. Możemy też, jadąc naszym zasłużonym Fordem Mondeo do sklepu za rogiem, uszkodzić nowego Astona Martina, którego naprawa może wynieść nawet kilkaset tysięcy euro. W takich ekstremalnych sytuacjach ustawowe sumy gwarancyjne wcale nie prezentują się tak imponująco.

Należy także pamiętać, że ubezpieczycielowi przysługuje prawo dochodzenia od Ubezpieczonego zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli szkody powstały na skutek rażącego niedbalstwa lub w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, dlatego nie można uznać, że posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC zwalnia nas od wszelkiej odpowiedzialności za wszystkie możliwe zdarzenia.

Autor: Daria Modzelewska

Dodaj stronę do: Facebook Twitter Nasza Klasa Wykop Blip

Tagi: ubezpieczenia komunikacyjne

powrót

Komentarze

 
27.06.2012 16:28:51
Czyli jakieś 24 mln zł łącznie. Wydaje się dużo, ale tyle mówi się w tv np. o wypadkach autokarów, w których zostało poszkodowanych 50 osób, to już trochę gorzej. Swoją drogą czy taki kierowca, gdyby nie stracił prawka i chciał kupować potem OC płaciłby bajońską składkę, co nie?
Ola
 
31.07.2013 19:23:10
Czy OC obejmuje ubezpieczeniem drugiego członka rodziny - pasażera ? Czy OC ubezpiecza tylko kierowce w samochodzie 4-ro osobowym ? Ubezpieczalnie milczą na to pytanie ?
Wasy P. !f6cK2KejzV
 
31.07.2013 19:35:36
W ubezpieczalni AXA Direct od miesiąca nie mogę uzyskać odpowiedzi na pisma polecone od 1 roku , a od maili od 2 miesięcy. Trzeba zerwać umowę na ubezpieczenie samochodu OC , gdyż nie ubezpiecza pasażerów tylko 1 ( jednego ) kierowce w prywatnym samochodzie 5-cio osobowym . NIE WOLNO BRAĆ NIKOGO DO SAMOCHODU UBEZPIECZONEGO W AXA Direct !!! Pozdrawiam ubezpieczalnie zagraniczną .
ZAWIEDZIONY !fOOVy4Ooks
 
20.11.2013 17:08:18
Ktos uszkodzil mi pojazd.Mam tylko obowiazkowe OC,czy to cos daje?
barbel
 
27.11.2013 15:30:46
Codziennie zadaje sobie to samo pytanie... Po co mi ubezpieczenie OC? Dochodzi do kolizji nie z twojej winy masz rozbita lampe i kierunkowskaz... jedziesz na szrota i kupujesz nowe elementy i wymieniasz... Dlaczego? bo czekasz 3 lata az laskawie zaakceptuja ci szkody i moze dadza ci z wielka laska kase... albo beda kombinowac zeby ci jej wogole nie dali... albo tak ci zaniza uszkodzenia ze i tak dokladasz do interesu? No wiec pytam po h... to ubezpieczenie jak i tak masz wszystko na swojej glowie... w reklamach tylko tak pieknie gadaja... wszystkie ubezpieczalnie bez wyjatku to jedna wielka mafia i sciema chca kase od ciebie ale tobie niechetnie chca dac
Damian !LRXK4GwdU0
 
4.12.2013 13:06:04
Damian, możliwe że tak się dzieje w przypadku szkód na mieniu, jednakże gdy dojdzie do szkody na osobie - śmierć, jesteś w stanie zapłacić np 2 mln zloty zasądzone przez sąd jako odszkodowanie, gdy byłeś sprawcą wypadku? Raczej nie, a taki koszt zasądzony przez sąd wypłaci TU. Możliwe że przy szkodach majątkowych starają się zaniżyć wypłatę odszkodowania, ale przy szkodach na osobie nie będą mogli. To przede wszystkim temu celowi służy ubezpieczenie OC
AgentWrocław